Novinky

Eurovision 2019: Co zatím víme?

Přinášíme vám shrnutí informací o místě a čase konání příští Eurovize.

Máme tu září a přípravy na příští ročník Eurovision Song Contest jsou v plném proudu. Ze širokého výběru měst tu máme už jen dvě, spousta zemí již potvrdilo účast a začíná sezóna, kdy se můžou vybírat písničky.

 

Kde?

V Izraeli bylo původně ve hře o účast v Eurovizi celkem 7 měst, z toho města Haifa a Beersheba byla eliminována, jelikož neměla arénu se střechou, což byl požadavek EBU, Masada a Petah Tikva zase vypadla kvůli tomu, že nějakou vhodnou arénu neměla vůbec. a Eilat sice měl nápad na spojení dvou hangárů, nicméně supervizor EBU pro Eurovizi Jon Ola Sand prohlásil: „Diskutovali jsme návrh, velmi se mi líbila jeho improvizace, bohužel jsme však tuto nabídku museli odmítnout, protože jimi nabídnutá aréna nesplňovala naše požadavky.“

Ve hře tak zůstávají pouze dvě města a dvě potencionální arény. Tel Aviv a jeho Tel Aviv Convention Centre, které nabízí kapacitu cca 10 000 diváků, tato aréna byla postavena v roce 1959 a v roce 2011 byla renovována a pak v roce 2015 rozšířena. Kapacita 10 000 diváků splňuje požadavky EBU, soutěž by se tak konala v pavilonu 2. Problémem by však mohl být nedostatek prakovacích míst, kterých aréna nabízí jen cca 2200. výhodou by však bylo exceletní dopravní spojení, které zajišťuje železniční stanice Tel Aviv University.

Tel Aviv Convention Centre © OpenStreetMap contributors

Dalším možným místem pro konání Eurovize je Jeruzalém, a to konkrétně aréna Pais, která je známá zejména díky basketbalovým zápasům, které zde hraje domácí tým Hapoel Bank Yahav Jerusalem.

Aréna je se svými 15 654 místy kapacitně v pořádku, navíc je i poměrně nová – byla otevřena v roce 2014 a stála téměř 85 miliónů eur (asi 2,2  miliardy Kč). Aréna je rovněž dopravně dobře dostupná, jak vlakem, tak hromadnou dopravou, navíc umožňuje cestování speciálními autobusy na nejbližší parkoviště, kterých je v okolí dostatek.

Pais Arena (známá taky jako Arena Jerusalem) © OpenStreetMap contributors

Kdy?

Jak informovala izraelská státní televize v rozhovoru s Jonem Ola Sandem, k požadavku náboženského sektoru, aby se přípravy nekonaly skrz svátky, se právě Sand vyjádřil takto: „Jediná věc, kterou na toto mohu říci, je, že když pořádáte eurovizi, musíte pracovat 24/7 po všechny týdny, nejen po ten vysílací, přípravný, ale i ty týdny předtím, kdy budujete arénu pro potřeby eurovize. A to není možné bez práce včetně víkendů a svátků. To je pro nás základ.“ Je tedy velmi pravděpodobné, že se bude Eurovize konat klasicky buďto 7., 9. a finále 11. května, nebo o týden později 14., 16. a finále 18. května. Finální termíny bychom se měli dozvědět již v průběhu září.

Účastníci

Eurovision Song Contest 2019 se s určitostí zúčastní 22 států, které účast potvrdily, mezi těmito státy je mimo jiné i Česká republika (více zde). Dále pak Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Ukrajina. Ve finále zároveň určitě uvidíme Francii, Německo a samozřejmě Izrael. Na potvrzení dalších zemí se zatím čeká, s jistotou však můžeme říci, že neuvidíme Slovensko, Turecko, Lucembursko, Bosnu a Herzegovinu, Andorru a Monako. Navzdory spekulacím o bojkotu některých zemí, se zatím žádná nepříjemná překvapení zřejmě nechystají. Ve hře o historický debut navíc stále stojí Kosovo, které o zařazení mezi plnohodnotné členy EBU dlouhodobě a aktivně bojuje.

Ceny v Izraeli

Závěr tohoto článku věnuji situaci s hotely a ceny všech nejpodstatnějších položek obou izraelských metropolí, což se bude hodit zejména cestovatelům, kteří se do Izraele plánují vydat.

Tel Aviv

 • Letenka: Přes Vídeň cca 5 000 Kč nebo i přímý (dražší) let.
 • Hotely: Ubytovacích kapacit je dostatek a dají se sehnat již od 1500 kč za noc, je tu rovněž možnost AirBnB.
 • Taxi: Ceny taxi jsou podobné Praze, ovšem účtují si zde poplatky za zavazadlo a noční jízdy jsou o 25 % dražší.
 • MHD: Jako v Praze nejlevnější možnost cestování, dobrá dostupnost autobusy a vlakem.

Jeruzalém

 • Letenka: Přes Vídeň cca 5 000 Kč nebo i přímý (dražší) let do Tel Avivu a pak autobusem do Jeruzaléma (1 hod).
 • Hotely: Ubytování je opět dostatek a cena je podobná (1500 kč za noc), opět k dispozici AirBnB.
 • Taxi: Stejné jako v Tel Avivu, nicméně pozor na poplatek při použití dálnice.
 • MHD: Stejné jako v Tel Avivu, navíc jsou zde k dispozici i tramvaje

 

Chystáte se do Izraele na příští ročník Eurovize? Dejte nám vědět v komentářích!

5 komentářů: „Eurovision 2019: Co zatím víme?

 • Mě by tedy zajímalo, kde sháníte tak levné letenky. 5 tisíc za přímý let i s cestou zpět?

  Reagovat
  • Já to chápu tak, že se dá nejlevněji letět za 5000,- nebo je tu varianta přímého letu, který je dražší.

   Reagovat
   • Přímý let je levnější než let s přestupem. Jen jsem chtěla zjistit jestli neznají nějaké stránky, kde se dají sehnat levné letenky.

    Reagovat
 • Tel Aviv je jediná možnost! Sice mají menší arénu, a Jeruzalém je taky pěkný, ale takových komplikací, abyste se do toho Jeruzaléma vůbec dostali…
  Tel Aviv je jediná možnost!

  Reagovat
 • Osobně je mi hrozně líto, že Slovensko nesoutěží. Mají mnoho výborných zpěváků, kteří by měli šanci a i pro nás by to bylo výhodné, pokud by nás nalosovali se slováky do semifinále. Velká škoda, ale jsem rád, že pro nás přišlo uklidnění takhle brzy a že se můžeme těšit na další ročník s naší účastí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..