NovinkyRozhovory

Exkluzivní rozhovor s Indi Stivínem

Proč se zamiloval právě do kontrabasu a co říká na českého nejúspěšnějšího reprezentanta na Eurovizi Mikolase Josefa?

Minulý čtvrtek se ve skotském Edinburghu konal další ročník soutěže Eurovision Young Musicians. Česko reprezentoval šestnáctiletý talentovaný kontrabasista Indi Stivín, který se ve velmi těžké konkurenci dalších sedmnácti nadějných muzikantů dokázal probojovat až do finálové šestice a vystoupit tak se skotským orchestrem BBC za svými zády. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s Indi Stivínem!

 

Ahoj Indi. Předně bychom Ti chtěli moc pogratulovat k Tvé finálové účasti na Eurovision Young Musicians 2018. Mohl by ses nám na úvod v krátkosti představit?

Ahoj, jmenuji je Indi Stivín, je mi 16 let, hraji na kontrabas a píšu pro něj sólové skladby.

 

Kontrabas není typickým sólovým nástrojem. Co tě vedlo k tomu nevěnovat se pouze houslím, ale „přivést do sólového světa“ právě kontrabas?

Mnoho lidí to neví, ale kontrabas má krásný zpěvný hlas, já bych řekl, že nejkrásnější ze všech smyčcových nástrojů. Umí nádherně zpívat ve výškách, a když mu dáte důvěru a svobodu, bude vám vyprávět příběhy, které jste ještě nikdy předtím neslyšeli.

 

Co pro Tebe znamenala účast na této soutěži a byla tato účast v něčem jiná než všechny ostatní soutěže, kterých si byl, neméně úspěšně, součástí?

Eurovize je úplně jiná než všechny ostatní soutěže, na kterých jsem byl. Bylo tam cítit spousta ambicí od mnoha lidí. Náš český tým byl úplně v pohodě, na postup jsme nemysleli, chtěli jsme  prostě jen krásně zahrát a ukázat kontrabas a českou hudbu v tom nejlepším světle.

 

 

Vítězem se stal ruský klavírista Ivan Bessonov. Bylo pro Tebe zklamáním, žes nevyhrál právě ty, a byl i pro tebe Ivan tím správným vítězem?

Je to skvělý klavírista, ono všichni tam byli skvělí. Každá země vyslala toho nejlepšího, to je jasné a srovnávat klavír s houslemi nebo harfu se saxofonem asi moc nejde. Můj vnitřní pocit ze soutěže je celkově výborný, byl jsem v té nejlepší společnosti. Často se totiž cítím jako blázen, že rád cvičím celý den a nevadí mi nechodit ven a mít ruce sedřené do krve. Tam jsem se cítil naprosto normálně, jako mezi svými. Z okolních pokojů jsem slyšel neustále cvičení, opakování jednoho taktu tisíckrát a dělalo mi  dobře, že v tom nejsem sám.

 

Tvé jméno bylo po celou dobu spojováno s faktem, že nejsi jen interpretem, ale zároveň i autorem soutěžního počinu. Kde se v takto mladém klukovi může vzít taková dávka ideí a dovedností, aby byl schopen napsat dle mého vskutku nádherný třívětý koncert, a co bylo Tvou inspirací pro složení právě tohoto koncertu pro kontrabas Bohemia?

Můj koncert, resp. suita je celkově pětivětá, za poslední dobu se totiž ještě rozrostla a už má celkem půl hodiny. Nevím, kdo to kdy bude hrát celé, je to totiž i pěkně těžké, chtěl jsem napsat něco top virtuozního. Nejkomplikovanější je poslední věta, která se jmenuje Slované, to si s orchestrem neumím představit, jak je to dlouhé a složité a nevím, jak bych to komu vysvětloval. Ty dvě věty, které jsem na Eurovizi hrál s orchestrem jsou to nejjednodušší z toho všeho. Myslím, že napsat koncert není tak složité, co je na tom nejhorší je čas, který musíte strávit za klavírem s tužkou v ruce. V tu chvíli nemůžete cvičit a jste jakoby písař a to hrozně zdržuje. Někdy celý den jen píšete a nic nenacvičíte. Inspirací jsou většinou nějaké zlomové okamžiky v životě, když na ně vzpomínáte a do té hudby se jakoby vypovídáte. Někdy se vám uleví, ale někdy se všechno ještě zhorší. Vůbec se nedá dopředu odhadnout, co s vámi ta která skladba udělá. Jakoby si hudba žila svým vlastním životem bez ohledu na vás.

 

Na svém kontě máš skladby, koncert i například recitál. Přemýšlíš o tom, že bys v budoucnu chtěl skládat i skladby a písně jiných žánrů, jako například filmové písně, populární hudbu či muzikály?

Já vlastně nikdy nepřemýšlel nad ničím jiným než kontrabasem, je to moje láska, dává mi spoustu energie, za což jsem mu vděčný a chci mu zůstat věrný.

 

Náš web je především o soutěži Eurovision Song Contest. Co pro tebe tato soutěž znamená? Našel sis chvilku podívat se na letošní ročník této soutěže či starší ročníky a co říkáš na tvorbu našeho letošního reprezentanta Mikolase Josefa?

Je to velmi prestižní soutěž a na našeho reprezentanta Mikolase Josefa jsem velmi hrdý. Je to skvělé, že máme u nás takové talenty, znamená to totiž, že jako národ máme budoucnost.

 

Finálová šestka, zdroj: bbc.co.uk

 

Další zapamatovatelnou věci na tvém vystoupení byl rozhodně skotský kilt. Mnoho našich čtenářů by určitě zajímalo, zda jsi, jako správný Skot, byl pod kiltem naostro, či nikoliv?

Správný nositel kiltu na tuto otázku nikdy neodpovídá 🙂

 

Při studování, skládání a koncertování zřejmě nemáš času nazbyt. Když se ale zrovna nevěnuješ hudbě, jaké jsou tvé další koníčky?

Všechno, co dělám s muzikou, je koníček. To bych musel mít práci jako hudebník, abych mohl mít nějaké jiné koníčky, ale myslím, že by to byla zase jen muzika. Zatím chodím do školy, takže koníček je kontrabas, housle, klavír a skládání. Nejlepší by bylo, kdyby to tak mohlo zůstat navždycky.

 

Kde vidíš Indiho Stivína za deset let?

Doufám, že stále za kontrabasem.

 

V tento moment spouštíme zbrusu nový web Eurovision Arena a rozhovor s Tebou už bude navždy spojen s jeho začátkem. Co bys mu popřál a je něco, co bys chtěl sdělit fanouškům hudby, ať už vážné či populární, a čtenářům Arény?

Je to pro mě čest být u toho, když něco takového vzniká a rád bych popřál čtenářům a všem fanouškům hudby hodně krásných zážitků s muzikou, ať už poslouchají jakýkoliv hudební žánr. Hudba je totiž to nejkrásnější, co můžeme v životě dělat. Ať už jí aktivně hrajeme nebo třeba jen posloucháme, vždy nás dokáže povznést do netušených výšin.

 

Indimu moc děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme mu co nejvíce dalších úspěchů. 🙂

Jeden myslel na “Exkluzivní rozhovor s Indi Stivínem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..