ESCZ 2023Národní kola

DNES: Finále ESCZ 2023

Dnes večer bude zahájeno české národní kolo ESCZ 2023 živou show od 21:00.

Dnešek je pro ČT a české fanoušky Eurovize velkým dnem D. Alespoň částečně se totiž české národní kolo ESCZ z plně online formátu přesouvá k formátu live show. Dnes večer ve 21:00 nás čeká přímý přenos ze studií České televize na Kavčích horách, který bude dostupný online na iVysilani.cz a také na oficiálním YT kanálu Eurovision Song Contest. Tímto večerem nás provede Adam Mišík a představí se nám během něj všech pět finalistů se svými songy. Ty budou definitivně oficiálně potvrzeny až během večerní show, ale jelikož všech pět interpretů v posledních dnech lákalo na nové písně, které vydali, často rovnou i s vlastním videoklipem, tak lze předpokládat, že právě tyto písně dnes večer uslyšíme. Které to budou?

 1. MaellaFlood

2. Pam RabbitGhosting

3. Markéta IrglováHappy

4. VesnaMy Sister’s Crown

5. RodanIntrovert Party Club

V zákulisí se pak s finalisty budou bavit Rob Lilley a James Rowe, které můžete znát jako tvůrce podcastu The Euro Trip, jehož včerejší speciál byl věnovaný i zákulisí ESCZ a krátkým rozhovorům s finalisty. Po skončení live show bude spuštěno hlasování, které potrvá až do půlnoci v pondělí 6. února. Hlasovat bude možné stejně jako v minulých letech přes oficiální aplikaci Eurovision. Hlasovat mohou jak lidé z Česka, tak i odkudkoliv ze zahraničí. Čeští hlasující mají 30% vliv na výsledek, zatímco zahraniční diváci, kteří mimojiné na Eurovizi letos rozhodnou o postupujících ze semifinále, mají váhu 70 %.

Zajímavostí je rozhodně také to, že od zveřejnění písně My Sister’s Crown skupiny Vesna včera v podvečer se šance Česka na celkové vítězství na Eurovizi 2023 podle bookmakerů zvýšily a v celkovém pořadí se nyní nacházíme na 5. příčce. A ani k tomu nebylo potřeba, aby byla tato skladba oficiálně potvrzena jako píseň pro národní kolo ESCZ.

Po dnešní live show vám přineseme živé verze soutěžních písní, report z dnešního večera z České televize a na dalších 5 dnů pro vás připravujeme medailonky všech finalistů a také obnovíme rubriku ESCaréna hodnotí.

Která z pětice písní našich finalistů se vám líbí nejvíce a měla by reprezentovat Česko na Eurovizi 2023 v Liverpoolu?

Kdo by měl podle vás zvítězit v ESCZ 2023 a reprezentovat Česko na Eurovizi 2023?
 • Vesna - My Sister's Crown 68%, 280 hlasů
  280 hlasů 68%
  280 hlasů - 68% všech hlasů
 • Pam Rabbit - Ghosting 13%, 55 hlasů
  55 hlasů 13%
  55 hlasů - 13% všech hlasů
 • Rodan - Introvert Party Club 8%, 33 hlasy
  33 hlasy 8%
  33 hlasy - 8% všech hlasů
 • Markéta Irglová - Happy 6%, 26 hlasů
  26 hlasů 6%
  26 hlasů - 6% všech hlasů
 • Maella - Flood 4%, 15 hlasů
  15 hlasů 4%
  15 hlasů - 4% všech hlasů
Celkově hlasů: 409
30. 1. 2023 - 6. 2. 2023
Hlasování ukončeno !

21 komentářů: „DNES: Finále ESCZ 2023

 • Na fórech jsou někteří Ukrajinci nasraní do běla kvůli Rusce zpívající ukrajinský part, navíc se začínají chytat úvodu klipu, kde se mluví o sesterství, to má pro ně negativní konotaci kvůli „bratrským národům“, jak Rusové obhajují svá privilegia v rozhodování o státech bývalého SSSR, takže v tom začínají naopak hledat skrytou agitaci za Rusko, ať je to sebevíce krátkozraké. Možná z toho bude ještě pěkné politické fiasko…

  Reagovat
  • Proti prvoplánovému nacionalismu je potřeba vystupovat i z této strany. Olesja i její bratr se jasně a hlasitě vymezili proti ruské agresi už na samém počátku. Za mne super gesto, něco jako There Must Be Another Way v roce 2009 (koneckonců v tom stejném roce Rusko v Moskvě reprezentovala Ukrajinka a zpívala v obou jazycích; dneska to působí jako sci-fi).

   Reagovat
 • Mně osobně zaujala nejvíce Vesna. Nemusel jsem ani na chvilku zaváhat. Ostatní už nemá nic do sebe. Připadá mi, že se ty písně přehrávájí pořád dokola. Žádná originální písnička se už moc nenajde.

  Reagovat
 • Se vší úctou k ostatním soutěžícím, pokud nepojede do Liverpoolu Vesna, tak si fakt vůbec nezasloužíme v ESC být. Je to song, který budou lidi buď nenávidět nebo naprosto milovat a zatím to jednoznačně vypadá na to druhé. Asi nebude náhoda, že se Česko vyhouplo u bookmakerů na páté místo po zveřejnění toho songu. Já ho absolutně zbožňuju a můj hlas už holky dostaly. Buďme rozumní. Song od Vesny je skutečně seriozní vyzyvatel pro všechny zúčastněné země. Ostatní by měli velmi vážné potíže jen postoupit do finále.

  Reagovat
 • Osobně budu zřejmě hlasovat pro Pam Rabbit, která je zjevně nejvíc Eurovision-ready, přestože Ghosting není její nejlepší písnička. Vcelku příjemně mě překvapil i Rodan a při jiném, lepším uchopení bych zcela nezatracoval ani Maellu.

  Vesna je v mých očích kvintesencí východního nevkusu a pokud ruští trollové a panslovanští fetišisté způsobí její vítězství, letošní Eurovizi nejspíš prostě vynechám. Markéta Irglová je typický one-hit wonder, toho času asi 15 let za zenitem, a nebylo mi vůbec příjemné vidět ji takhle se ztrapňovat.

  Celkově je to výrazně slabší výběr než minule a předminule. A z Adama Mišíka a jeho strojeně americké angličtiny jsem málem zemřel cringem. Velké zklamání.

  Reagovat
 • Jako akce pěkná, trochu to na mě ale dělá dojem toho, že soutěžící byly vybraní podle úrovně své angličtiny. Je sice super, že všichni bez problémů komunikují v angličtině, ale k čemu to je, když ty songy nejsou konkurenceschopné? Je sice fajn, si na ESC povyprávět s novináři, ale když nemáš hudebně co nabídnout, je to úplně k ničemu. Sorry, ale letos je to špatný. Vesna živě slabá energie, vůbec mě to nepřesvědčilo, zpěv žádná sláva. Nechci být zbytečně negativní, ale nemám z toho vůbec dobrý pocit, šedivý průměr. Mrzí mě to.

  Reagovat
 • Takhle na první poslech docela slabota. Celkem zklamání. Žádný vyloženě povedený song tam nenacházím. Od Pam jsem čekal nějakou pecičku, bohužel její píseň mě nechává zcela chladným, velká škoda. Vesna asi největší favorit, ale taky z toho nejsem nijak odvázaný.

  Reagovat
 • Jednoznačně Vesna..vše ostatní oproti tomu působí jako nějaká besídka ZŠ

  Reagovat
 • Upřímně letošní kolo je dost slabé. Lidi tohle je Eurovize, ne nějaký komorní koncert v klubu. Jediný song, který má šanci zaujmout a uspět je jednoznačně Vesna. Jejich song je sice lehce překombinovaný, ale pro ESC naprosto vhodný. Je originální, mezinárodní, má silný refrén a aktuální téma. Eurovize ač se každý rok snaží být apolitickou soutěží, stejně se to tam každý rok nějak dostane. Nevidím důvod, proč z toho jednou taky nemůžeme vytěžit i my, když vítězové nebo top 10 se skládá dost často dle aktuální sociální nebo politické situace.

  Reagovat
 • Mně se teda absolutně Vesna nelíbí. Celá idea panslavismu je celkem bizarní, zvlášť dneska, kdy jsme slovani tak z poloviny, ale pokud i tak jdeme do téma slovanství, proč to teda reprezentuje pouze východní Evropu. Nic z toho na mě nekřičí česká či moravská kultura nebo tradiční hudba, pokud opominu tak jednu větu zazpívanou v češtině. Ukrajinština a bulharština mi v písni nevadí, ale pokud je tam toho tolik + hudba dává vých. Evropa vibes, tak to podle mě pouze přispívá ke stereotypizaci Česka v uplně jiným světle.

  Reagovat
  • Proc by to melo byt vychodoevropske? Ta hudba je typicky slovansky folklor, dodnes patrny v moravskych nebo valasskych pisnich. To jsou nase koreny, to ze na vychode jsou udrzovany vic, je vec druha. A ta predstsva Cechu, ze jsme Slovani jen trochu a vic Germani, me bavi. Jen zbozne prani, ale Nemcum nejsme podobni snad v nicem. Jses Slovan bro!

   Reagovat
 • Mrzí mě Maella, čekal jsem o hodně víc. Narozdíl od ostatních zde v komentářich, mě hodně pozitivně překvapila Vesna

  Reagovat
 • Souhlasím s názorem, že češtiny u My Sisters Crown má být více. Snad to není finální verze,)))

  Reagovat
 • Nechapu, proc prevazuje u Vesny ukrajinstina a bulharstina. Chapu, ze zpivaji o slovanske pospolitosti, ve skupine jsou i zahranicni zpevacky a nabere to body, ale chteji zastupovat Cesko. Ma to byt v cestine, pripadne cestine a anglictine, coz je na ESC trend u vsech technofolkovych projektu – Tulia, GoA… Jinak jako uplna spicka to neni, potencial to ma, ale dalo se z toho vytezit vic.

  Reagovat
 • Mám úplně stejný názor. Je to vyčůranost a pouhé zneužití současné politické situace.

  Reagovat
 • Horší písničku než má Vesna jsem dlouho neslyšel… Sorry, ale tohle prostě není můj styl. Čekal jsem od toho bůhví co, když se z toho všichni můžou potento, ale je to strašná slátanina. Můžete se do mě klidně pustit, ale můj názor to nezmění. A proč proboha musí zpívat i ukrajinsky?? Asi brzo jediná možnost jak na Eurovizi uspět… Stejně čekám, že na samotné Eurovizi (když pojede tahle píseň) to bude totální propadák.

  Reagovat
  • Za mě v porovnání s minulými lety velmi slabý ročník, píseň Vesny vnímám prvoplánově, ale před živým vystoupením jí vidím jako nejvýraznější a nejlépe zapamatovatelnou, pokud pominu Pam, jejíž písnička zní jako nadějná beta, ale její „dodělání“ nikdo nezaručí. Zatím je dost repetivní a užití efektu sboru v závěru to nezachránilo, spíše to působí, jako by tvůrce nevěděl, co s tím více dělat. Zbytek jsou příjemné písně, které ve mě ničím nerezonují, ne v této podobě. Těším se na večer, ať to dopadne jakkoliv, konečně se ladím na eurovizní vlivu, hned se lépe překonává závěr zimy! :))

   Reagovat
 • Po zveřejnění songu od Vesny jsme najednou u bookmakerů už na 5. místě… Pokud nás bude reprezentovat Vesna, tak to vypadá na možný solidní úspěch. 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..