Národní kolaNovinky

Litva představila účastníky národního kola Pabandom iš naujo! 2023

Národní výběr odstartuje v polovině ledna 2023 se 30 účastníky. Jeden z nich bude reprezentovat Litvu na Eurovizi 2023 v Liverpoolu.

Litva pokračuje ve svém národním kole ve zkráceném formátu oproti minulým rokům, tedy pouze pět sobotních večerů národního kola Pabandom iš naujo!. Nejdříve se po dvě soboty postupně představí vždy 15 interpretů, budou následovat dvě semifinále a vše zakončí velké finále. Letos byla vybrána konečná sestava 30 interpretů, která byla nyní představena i veřejnosti, jedná se tedy o menší počet účastníků než minulý rok, proto nejspíše i ten nižší počet televizních přenosů. Počet obdržených přihlášek se stejně jako v roce 2022 pohyboval okolo 60 písní. Co nadále zůstává je finanční podpora pro všechny účastníky – ti můžou tyto peníze použít na finální úpravy písně a přípravu jevištního vystoupení.

Letos se můžeme těšit na tyto interprety:

 1. Agnė – New Start
 2. Aistė Pilvelytė – We’re Not Running
 3. Alen Chicco – Do You
 4. Antikvariniai Kašpirovskio dantys – Sėdi ir važiuoji
 5. Baiba – When the Lights Go Out
 6. Beatrich – Like a Movie
 7. Donata – Dreamer
 8. Gabrielius Vagelis – Šauksmas
 9. Gebrasy – Saw Your Ghost
 10. Il Senso – Sparnai
 11. I. T. – Žinau, tai tu
 12. Joseph June – Vacuum
 13. Justa Rubežiūtė – When I’ll Find
 14. Justė Kraujelytė – Need More Fun
 15. Justin 3 feat. Dj AugustYno – Not Giving Up
 16. Luknė – Paradise
 17. Mario Junes – Do What You Do
 18. Matt Len – Midnight Train
 19. Melona – Song Of Whispers
 20. Monika Linkytė – Stay
 21. MoonBee – Rumor
 22. Multiks – London
 23. NOY – Destiny’s Child
 24. Paulina Paukštaitytė – Let Me Think About Me
 25. Petunija – Love of my life
 26. Rūta MUR – So Low
 27. The PiXLS – Šaukt
 28. Viktorija Faith – If You Ever Miss Me
 29. Voldemaras Petersons – Things
 30. W.I – You Can Not

Původně se mezi 30 účastníky objevila také Lina Štalytė s písní My Body, ale bylo zjištěno, že píseň byla zveřejněna před 1. zářím 2022, čímž porušuje pravidla účasti na Eurovizi 2023. Byla proto ze soutěže diskvalifikována a nahrazena skupinou The PiXLS.

Když se podíváme na soupisku účastníků, tak asi nejvýraznějším jménem je Monika Linkytė, která Litvu reprezentovala již na Eurovizi 2015. Mimo ni ale můžeme vidět mnoho bývalých účastníků litevského národního kola – Voldemars Petersons, Gabrielius Vagelis, Aistė Pilvelytė, Gebrasy, Petunija, Justė Kraujelytė nebo Joseph June. Písně si mohou jednotliví interpreti zveřejnit sami, takže některé si již nyní můžeme poslechnout. Ty, ktere jsou dostupné, najdete pod odkazy u názvů písní.

21. a 28. ledna nás čekají úvodní představovací kola, z nichž budou interpreti postupovat do dvojice semifinále, která nás čekají 4. a 11. února. Celé národní kolo zakončí pak 18. února velké finále. O výsledcích bude z poloviny rozhodovat odborná porota, která bude v každém přenosu jiná, a z poloviny hlasující televizní diváci.

Na Eurovizi 2022 Litvu reprezentovala Monika Liu s písní Sentimentai a podařilo se jí kvalifikovat do finále, kde skončila na 14. místě se 128 body.

Na koho se v nadcházejícím ročníku litevského národního kola nejvíce těšíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..