Novinky

Velké změny v hlasování na Eurovizi 2023!

O výsledcích semifinále rozhodnou pouze diváci a hlasovat se bude moci odkudkoliv na světě!

Od roku 2009 jsme si zvykli, že výsledky semifinále i finále se skládali z hlasů porot a televizních diváků. To se však od příštího roku změní. Referenční skupina EBU schválila dnes změnu v pravidlech, která znamená, že výsledky semifinále budou kompletně v rukou hlasujících televizních diváků, tedy bez zásahu odborných porot. Ty ale zůstávají ve hře pro sobotní finále, tak jak jsme byli zvyklí doposud. Mimo to přichází další relativně velká změna – hlasování se otevře hlasujícím z celého světa. Nemusíte se ale bát, že by se zde dalo výrazně podvádět. Hlasovat se bude přes speciální webovou stránku, kde se hlasující budou muset ověřit pomocí bankovní karty. Navíc všechny takto globálně získané hlasy se sečtou a započítají se k celkovým výsledkům jako jedna dodatečná hlasující země.

Co se týče online hlasování, mohli jsme něco podobného vidět letos v australském národním kole, kde se nehlasovalo klasicky prostřednictvím SMS, ale právě podobně přes speciální web a s ověřením přes platební kartu. Možná právě zde EBU viděla, že tato možnost funguje a rozhodla se tak využít rostoucí popularitu Eurovize i v neúčastnících se zemích po celém světě. Toto však nebylo přímo potvrzeno z EBU. Stejně tak se množí dohady, že zrušení porot v semifinále může být výsledkem podezřelého hlasování, které bylo odhaleno u některých zemí během letošní Eurovize. Nebo za tím stojí snaha se více zavděčit hlasujícím divákům, kteří mohli být zklamaní, když soutěžící, který u diváků uspěl, nepostoupil do finále kvůli odborným porotám. Rozhodně však bude nyní důležitější než kdy předtím, jak velkou základnu podporovatelů jednotliví reprezentanti mají za hranicemi své země a jak se jim tuto skupinu podaří zmobilizovat.

Když se podíváme na výsledky letošní Eurovize, tak kdyby se použilo v semifinále toto nové pravidlo a o postupujících by rozhodovali jen diváci, tak by se do finále dostala z prvního semifinále Albánie na úkor Švýcarska a v případě druhého semifinále bychom ve finále přivítali Kypr namísto Ázerbájdžánu. Právě jemu se totiž podařilo do finále postoupit pouze díky hlasům od odborných porot, u lidí nezískal totiž ani jeden jediný bod. Co se týče Česka, jediná změna by za použití tohoto systému nastala v letech 2015 a 2016. Zatímco Marta Jandová a Václav Noid Bárta by se ve Vídni dostali do finále z 10. místa u diváků, Gabriela Gunčíková by se ve Stockholmu musela smířit s 12. místem v semifinále a ve finále bychom ji neviděli.

Co si myslíte o téhle změně v pravidlech? Myslíte si, že to bude ku prospěchu věci? Jak to podle vás změní celou soutěž?

2 komentáře: „Velké změny v hlasování na Eurovizi 2023!

  • Už len čakám kedy sa do ESC aplikuje aj princíp Adra chansen(Druhá šanca), zo švédského Melodifestivalenu. A celková súpiska superfinalistov by sa navýšila z 25 – 26 účastníkov na rovnú 30-tku!

    Reagovat
  • Určitě se inspirovali i naším národním kolem,))

    A co San Marino? Bude konečně moci hlasovat pomocí appky, když nemá vlastní telefonní signál? Nebo zase televoting podivné vypočítaný EBU???

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..