Ostatní

Poznejte s námi Turín

Společně se pojďme podívat krátce na historii letošního pořadatelského města a co vše nám může nabídnout!

Eurovize je samozřejmě primárně o písničkách, lépe řečeno o co vůbec nejlepším představení. Tato kulturní událost na sebe váže spoustu dalších záležitostí. Je to něco, kde by se měly odhodit spory dotyčných zemí, ale naopak je spojit na jevišti, chcete-li tzv. stage s pořádnou show. Vítězství je pro zemi obrovskou ctí a radostí a právě pocit vítězství si vloni v Nizozemsku prožila rocková kapela z Itálie. Z toho plyne, že letos pořádá Eurovizi Itálie a to konkrétně v Turíně. Ekonomický přínos pro tuto zemi je neoddiskutovatelný. Turín je svým umístěním, velikostí, infrastrukturou a vhodnou halou nejlepší volbou.

Základní informace o Turínu
Rozloha: 130 km2
Počet obyvatel: 900 000 (pro představu jako Brno, Ostrava a Plzeň dohromady)
Nadmořská výška: 240 m.n.m.
Historie: první zmínky sahají až do 5. století
Sport: v roce 2006 se zde konaly 20. Zimní olympijské hry, slavné fotbalové mužstvo Juventus Turín
Příroda: řeka Pád
Průmysl: automobilka Fiat
Gastronomie: Gianduiotto – čokoládový bonbón
Památky: věž Mole Antonelliana, věž Torre Littoria
Ekonomika: Miláno a Turín jsou ekonomickými tahouny nejen severní Itálie
Místo konání Eurovize: hala Pala Alpitour

A nyní se podíváme na některé body podrobněji. Graf níže ukazuje vývoj počtu obyvatel v Turíně. Lze z něj vyčíst, že největší populační expanze byla v sedmdesátých letech, v době největší produkce automobilky Fiat, respektive v době, kdy bylo zapojeno nejvíce lidské síly.

Vývoj počtu obyvatel v Turíně.

Podle nedalekých Alp vznikl název Torino z keltského slova Tau, které znamená hory. Tato lokalita byla osídlena již před Římany. Prameny uvádějí, že biskupství zde bylo již od 5. století. Zdejší univerzita byla založena roku 1404 a od roku 1562 je Turín součástí savojského feudálního státu. V letech 1802 až 1814 bylo město anektováno Francií. Od roku 1861 se Turín stává italským městem. Ve své historii byl Turín dokonce i hlavním městem celé Itálie.

V únoru 2006 se v Turíně a nejen v hale Pala Alpitour, ale samozřejmě i v okolních horách, které nabízejí nepřeberné množství aktivit a to nejen sportovních, konaly 20. Zimní olympijské hry. Této olympiády se zúčastnilo 80 zemí a celkem 2660 sportovců. Fotbalový klub FC Juventus Turín patří mezi nejstarší a tím pádem mezi tradiční fotbalové kluby na Apeninském poloostrově. Říká se mu hovorově nejen v Itálii stará dáma, bíločerní nebo taktéž zkráceně Juve. Název Juventus pochází z latiny a znamená mládež, mladí a nebo mládí.

Pala Alpitour a stadion FC Juventus Turín

Řeka Pád je nejdelší z italských řek, měří úctyhodných 652 kilometrů. Protéká regiony Benátsko, Emilia-Romagna, Piemont a Lombardie. Na jaře, když taje sníh v Alpách, umí tento veletok potrápit své přilehlé okolí povodněmi. Ty nejničivější byly v letech 1951 a 1966. Pád ústí do jaderského moře a jeho delta láká ptactvo a je jeho útočištěm.

Automobilka Fiat založená roku 1899 je jedna z nejstarších v Itálii a největším výrobcem automobilů Itálie vůbec. Z Turína pochází také typická pochutina Gianduiotto. Jedná se o čokoládový bonbon, který je dostupný v několika různých variantách.

Sídlo automobilky Fiat a čokoládová pochoutka Gianduiotto.

Mole Antonelliana je významná turínská památka. Je pojmenována podle jejího autora – architekta Alessandra Antonelliho, přičemž italský výraz mole obecně označuje monumentální stavbu. Výška budovy je 167,5 metrů a je tak nejvyšší zděnou budovou na světě. Antonelli byl pověřen místní židovskou komunitou, aby vystavěl novou synagogu. Původní návrh budovy se během výstavby vícekrát změnil a oproti původnímu plánu byla zvýšena o 46 metrů. Výstavba budovy začala v roce 1863 a byla dokončena v roce 1888, krátce po Antonelliho smrti. Od roku 2000 je sídlem filmového muzea. Věž Mole Antonelliana je vyobrazena i na italských euromincích.

Torre Littoria byla postavena v letech 1933–34 se záměrem hostit mimo jiné kanceláře národního ředitelství Národní fašistické strany, ve skutečnosti se to nikdy nestalo, sídlo strany se nacházelo nejprve v Miláně a poté v Římě . Místo toho se stalo Torre Littoria zcela vlastněným Reale Mutua Assicurazioni (Royal Mutual Insurance), pojišťovací společností, která již financovala téměř všechny své náklady a stále je vlastníkem celého majetku. Budova je prominentním příkladem italské racionalistické architektury počátku 20. století, která se vyznačuje širokým použitím inovativních materiálů, jako jsou skleněné cihly, klinkerové cihly a linoleum, a je také první italskou budovou se svařovaným kovovým konstrukčním rámem.

Budova zabírá o něco více než dvě třetiny městského bloku, skládající se z 9patrové nízkopodlažní části a 19patrové výškové části dosahující 87 metrů na její střeše, nad níž se tyčí anténní věž. Celková výška budovy je 109 metrů, do roku 1940 to byla nejvyšší nepřetržitě obyvatelná budova v Itálii. Během druhé světové války byla na její střeše namontována jedna z 58 náletových sirén v Turíně a budova utrpěla menší poškození během bombardování 13. července 1943.

Mole Antonelliana a Torre Littoria.

Pokud se chystáte do Turína během letošní Eurovize, určitě vám přijde vhod seznam jednodenních výletů, které lze z Turína uskutečnit. Najdete ho na oficiálním webu Eurovision.tv. Kdybyste se chtěli dozvědět ještě více zajímavostí o Turínu, tak doporučujeme cestopis Bedekr, který pochází z vlastní tvorby České televize. Příslušná epizoda z Turína je dostupná v iVysílání.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..