Národní kola

DNES: Finále Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję 2022

Polsko zvolí svého reprezentanta z těchto 10 finalistů.

Dříve se polské národní kolo jmenovalo Krajowe eliminacje, ale nyní došlo k jeho přejmenování na Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję. I přes tento lehce komplikovaný a dlouhý název se další změny nedostavily, desítka finalistů bude dnes bojovat o hlasy odborné poroty a televizních diváků. O seznamu deseti finalistů jsme vás informovali již v polovině ledna, dříve v tomto týdnu jsme spustili také anketu, když došlo ke zveřejnění všech soutěžních písní.

 1. Kuba Szmajkowski – Lovesick
 2. Ania Byrcyn – Dokąd?
 3. Siostry Szlachta – Drogowskazy
 4. Lidia Kopania – Why Does It Hurt
 5. Karolina Stanisławczyk & Chika Toro – Move
 6. Karolina Lizer – Czysta woda
 7. Unmute – Głośniej niż decybele
 8. Mila (Emilia Dębska) – All I Need
 9. Ochman – River
 10. Daria – Paranoia

V odborné porotě, která rozhodne o polovině celkového výsledku národního kola v Polsku, zasednou:

 • Halina Frąckowiak
 • Krystian Kruczkowski
 • Marcin Kusy
 • Szymon Orłowski
 • Marek Sierocki

Nebylo by to finále národního kola, kdyby se ho nezúčastnili známí hosté. A v Polsku to budou hosté opravdu hvězdní:

 • Ell & Nikki (ESC Ázerbájdžán 2011 – vítězové)
 • Justyna Steczkowska (ESC Polsko 1995)
 • Blue Café (ESC Polsko 2004)
 • Kasia Moś (ESC Polsko 2017)
 • Rafał Brzozowski (ESC Polsko 2021)
 • Viki Gabor (JESC Polsko 2019 – vítězka)
 • Sara James (JESC Polsko 2021 – 2. místo)

Největší šance na vítězství dávají sázkové kanceláři Ochmanovi a jeho písni River, aktuálně se pohybuje okolo 54 %. Jak se očekává podle reakcí na internetu, největší konkurentkou bude Ochmanovi zpěvačka Daria s tanečním hitem Paranoia. U bookmakerů už se pohybuje o poznání níže než Ochman, kurzy jí připisují pouze 16% šanci na vítězství. Ostatních osm finalistů v kurzech sázkových kanceláří nepřekročilo 5% hranici. Stejný souboj pak potvrzuje i anketa u nás na webu. 54 % všech hlasů od vás získal Ochman, ale náskok na Dariu má mnohem menší než u sázkařů. U nás totiž Daria drží pevné druhé místo s 42 % hlasů. Jediný další finalista, který získal alespoň nějaký hlas, byl Kuba Szmajkovski.

Zajímavostí je, že oba favorité na vítězství pochází z polské verze pěvecké soutěže The Voice, kde oba byli členy týmu bývalého polského reprezentanta na Eurovizi 2016 Michała Szpaka. Daria pod jeho vedením skončila v roce 2019 na druhém místě, ale Ochman o rok později zvítězil. Bude se toto pořadí opakovat i v polském národním kole?

O vítězi národního kola bude rozhodnuto během dvou kol hlasování. Nejdříve po všech deseti vystoupeních proběhne první kolo hlasování, z nějž postoupí trojice nejlepších do superfinále. Všechny hlasy se vynulují a proběhne druhé kolo, z nějž již vzejde vítěz. V obou kolech se rovným dílem na výsledcích bude podílet hlasující veřejnost a pětičlenná odborná porota. Polského reprezentanta bychom měli poznat krátce po půl jedenácté večer.

Finále se uskuteční dnes ve 20:00 na televizi TVP 2 a provede nás jím trojice moderátorů – Rafał BrzozowskiIda Nowakowska a Małgorzata Tomaszewska. Online sledování by mělo být možné na webu polské televize.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..