NovinkyOstatní

Alina Pash do Turína na Eurovizi neodcestuje

Své stažení právě zveřejnila na Instagramu po smršti obvinění na její osobu.

Jako by se opakoval rok 2019. Alina Pash, čerstvá vítězka ukrajinského národního kola Vidbir, se nestihla ze svého vítězství radovat ani jeden den. Už v neděli se totiž začaly nejprve objevovat protesty ze strany skupiny Kaluš Orchestra, která skončila na druhém místě. Skupina zvítězila u lidí a dle jejich teorie ukrajinský vysílatel zmanipuloval výsledky tak, aby se vítězkou stala právě Alina Pash, jež zvítězila u poroty a umístila se na druhém místě v televotingu.

Větší kalibr však na sebe nenechal dlouho čekat. Alina Pash byla „obviněna“ z toho, že v roce 2015 nezákoně odcestovala na Krym, poloostrov, který byl v roce 2014 anektován Ruskem. Dle ukrajinské televize ale Alina ještě před začátkem národního kola doložila oficiální papír o tom, že její cesta na Krym byla dle všech zákonitostí. Vysílatel se však rozhodl věc prozkoumat, už v úterý se ozvaly i celní úřady s informací, že v roce 2015 Alině žádný povolovací papír vydán nebyl. Rozhodnutí o tom, zda Alina bude moci reprezentovat Ukrajinu na Eurovizi v italském Turině, mělo padnout ve středu, vysílatel nakonec rozhodnutí posunul na tento pátek.

S oficiálním vyjádřením ale nyní přichází samotná zpěvačka, která dle svých slov odmítá být součástí těchto procesů a ačkoliv čekala osm let na příležitost reprezentovat svoji zemi na Eurovizi, ulehčuje vysílateli rozhodování a svou účast na Eurovision Song Contest sama vzdává. V jejím instagramovém prohlášení v překladu doslova stojí:

„Jsem občankou Ukrajiny, dodržuji zákony Ukrajiny, snažím se světu přinášet tradice a hodnoty Ukrajiny. To, čím se tento příběh stal, není vůbec to, co jsem do své písně vložila. Jsem umělec, ne politik. Nemám armádu PR lidí, manažerů, právníků, kteří by odolali všem těm útokům a nátlaku, vloupání do mých sociálních sítí, hrozby. A také naprosto nepřijatelné formulace, které si lidé dovolují, aniž by pochopili situaci a zapomněli na důstojnost každého občana Ukrajiny!

Nechci tuto virtuální válku a nenávist. Hlavní válka je nyní vnější, která přišla do mé země v roce 2014. Už nechci být v tomto špinavém příběhu. S těžkým srdcem stahuji svou kandidaturu jako zástupce Ukrajiny v soutěži Eurovision Song Contest. Bohužel. Moc se omlouvám. (…)“

Ukrajinský vysílatel teď tedy zřejmě nejprve osloví ostatní interprety, kteří se umístili v TOP 3. První na řadu by tak měla přijít právě skupina Kaluš orchestra. Ta si ale svým obviněním ohledně falšování výsledků dost možná podkopala větve pod nohama a je tedy otázkou, zda ukrajinský vysílatel skupinu vůbec osloví. Na řadu by tak mohla přijít nabídka pro třetí místo, na němž se umístil zpěvák Wellboy. Pokud by i ten nabídku odmítl, ukrajinská televize by buďto vybrala svého zástupce interně, anebo, jak už jsme byli svědky v roce 2019, kdy všichni „náhradníci“ za zpěvačku Maruv nabídku odmítli, by se Ukrajina v krajním případě opět z Eurovize odhlásila.

Bližší informace budeme zřejmě znát v řádu hodin až dnů.

4 komentáře: „Alina Pash do Turína na Eurovizi neodcestuje

  • jen at jede kalush orchestra , vyhrali u divaku a ani se nedivim rohodne i me se to libi vice !:) – btw tim nesnizuji ze to tahani politiky od ukrajiny uz je trapne ,a pritom to je narod co tma kazdy rok posila kvalitu, skoda tehdy maruv 🙁

    Reagovat
  • Ta Ukrajina už mě v tomhle fakt nebaví. Do Eurovize politika prostě nesmí patřit a Ukrajina to do ní tahá neustále. Končím s nimi a už mě fakt nezajímají. I kdyby tam poslali sebelepší věc.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..