Na místěOstatníRotterdam 2021

Vítězové a poražení prvních semifinálových zkoušek

Kdo stoupá žebříčkem favoritů a komu první zkouška naopak příliš nepomohla?

V Rotterdamu od soboty probíhaly první zkoušky letošních semifinalistů. Kromě Austrálie se všechny delegace vydaly do Nizozemska, a tak bylo v Ahoy aréně v uplynulých dnech skutečně rušno. První zkoušky bedlivě sledovali nejen akreditovaní novináři ale taktéž bookmakeři. Ti navíc bývají za poslední roky relativně přesní co se postupujících zemí týče, a tak bychom je určitě neměli přehlížet. Pojďme se nyní podívat na vítěze a poražené prvních zkoušek Eurovize 2021.

Začněme těmi smutnějšími. Během prvních zkoušek ani novináře ani bookmakery příliš nenadchlo Rumunsko. Ne že by snad nebyl Roxenin staging dostatečně zajímavý, ona sama ho ale neutáhla po pěvecké a především dechové stránce. Na konci písně už působila téměř jako při alergické reakci na pyl z tulipánů. Příčin můžeme hledat mnoho, mladá Roxen mohla být prostě jen unavená z nedávné cesty přes celou Evropu (letecky). Více nám tedy napoví druhá zkouška, nicméně Rumunsku momentálně patří dokonce až 9. místo bookmakerů v prvním semifinále, což by z této země dělalo potenciálního adepta na překvapivý nepostup.

Zůstaneme-li v prvním semifinále, nemůžeme nezmínit jisté zklamání ze zkoušky Ázerbájdžánu a Izraele. Tato dvojice nyní u bookmakerů stojí bok po boku na úplné hraně postupu. Izrael se řadí od samotného výběru písně Set Me Free mezi nejisté finalisty, nicméně Mata Hari se ještě minulý týden o postup obávat neměla. Možná za to může absence jakýchkoliv pyrotechnických efektů, ty ale zřejmě s druhou zkouškou dorazí, vždyť ázerbájdžánská televize slibovala, že nám budou oči přecházet. Eden Alene podává heroické pěvecké výkony, ale vystoupení může působit těžkopádně. Efendin hlas naopak relativně zaniká v houští nahraných vokálů. První semifinále je považováno za silnější, postup všech favoritů eurovizních fanoušků se tak zcela jistě konat nebude.

Druhé semifinále se zdá být co se poražených týče mnohem mírumilovnější. Novináři se shodují, že žádná země nikterak nepropadla. Na poslední příčku v rámci semifinále se propadlo Polsko, jeho postup ale už delší dobu čekají pouze polští patrioti. Svým způsobem zklamalo Moldavsko, které lehce kleslo mezi bookmakery. Vystoupení písně Sugar mohlo vynikat svými sladkostmi a nakonec spíše zapadne v záplavě dalších zpěvaček ve stříbrném kostýmku s tanečníky a fialovými efekty. Někteří novináři jsou však vděčni právě za to, že Moldavsko vsadilo na vkusný staging a nenechalo se strhnout cupcaky, kornouty a muffiny.

Kdo je ale hlavním poraženým? Malta, a to doslova. Neuběhly ani dvě hodiny od konce její zkoušky a už v bettingu opustila po mnoha týdnech celkovou vedoucí pozici. Destininy vokály jsou bezchybné, avšak vystoupení jaksi postrádá něco navíc, nějaký moment dechberoucího překvapení. Destiny navíc sklízí kritiku především za svůj kostým, který podle některých novinářů nepůsobí lichotivě. Sama zpěvačka se ale prý v šatech cítí dobře a nehodlá na něm nic měnit. V každém případě právě první maltská zkouška umožnila Francii uzmout vedoucí pozici se současným kurzem 4:1 (u Malty se kurzy momentálně pohybují okolo 5:1). Nutno však dodat, že první zkouška Francie nás čeká až zítra. Na výsluní se tak klidně může Malta vrátit, případně si brousí nehty skupinka dalších natěšených adeptů.

První zkoušky mají samozřejmě i své vítěze, tedy alespoň podle nás a bookmakerů. V prvním semifinále všechny doslova odzbrojila Ukrajina. I ti, kterým se píseň Šum příliš nepozdávala, nedokázali odtrhnout oči od stagingu a Kataryny v zeleném kostýmku. Ukrajina se z průměrných pozic posunula až do desítky největších favoritů celého ročníku a už nikdo nepochybuje o jejím postupu. Podobně se ukázala i zkouška Ruska. Hodně písní letos slibovalo boj za práva žen, nicméně v rámci show tato „message“ doslova svítí právě především u vystoupení Manizhy. Pro Rusko budou hlasovat ruské ženy z celé Evropy, a nejen ty. Pokud největší zemi světa extrémně nepotopí poroty, o úspěch se tato bláznivá partička bát nemusí.

Velmi nečekané emoce vzbudil poslední den zkoušek druhých semifinalistů. V něm se totiž začalo jako o finalistovi vážně hovořit o Portugalsku. Skupina The Black Mamba ohromila svým dojemným příběhem o zamilování se do prostitutky, která jaksi vede hlavního zpěváka celým vystoupením. Portugalsko stoupá nejen semifinálovými kurzy, ale též celkovými. Navíc se očekává, že písni Love Is On My Side do finále dosti pomůžou poroty. Z prvního dne prvních zkoušek druhých semifinalistů se pak ve skvělém světle ukázal Island s velmi propracovaným a originálním stagingem. I on by měl ve finále pomýšlet na umístění v TOP 10.

Bulharsko a Švýcarsko se drží v popředí od samého začátku, vlastně s trochou nadsázky lze říct od loňského roku. Po svých prvních zkouškách však tyto země upevnily, ba dokonce vylepšily své postavení, a tak je lze s čistým svědomím označit za vítěze prvních semifinálových zkoušek. Švýcarsko je v těsném závěsu třetí největší favorit na výhru s kurzem 6:1, Bulharsko si do dnešního rána polešpilo na kurz 8:1. Obě země by tak měly bez sebemenších komplikací postoupit do finále a tam atakovat nejvyšší příčky. Bulharsku zřejmě pomohl především velmi efektní a neotřelý staging od Marvina Dietmanna, Švýcarsko doslova šokovalo avantgardním představením z dílny Saschy Jean-Baptiste.

Dlužíme vám odstavec o českém zástupci Benovi Cristovao. Toho ale jen těžko zařadit mezi poražené nebo vítěze. Česká pozice u bookmakerů letos není ideální a první zkouška našemu umístění v rámci druhého semifinále nijak nepomohla. Ben navíc sám potvrdil, že jel na poloviční plyn a že dokonce cestou do Rotterdamu pozapomněl zhruba třicet procent choreografie. Věřme tedy pevně, že ho tato situace nakopla natolik, aby během zítřejší druhé zkoušky podal již mnohem lepší výkon odpovídající jeho kvalitám. Píseň Omaga však nadále zůstává až na 15. místě u bookmakerů v rámci našeho semifinále a oproti posledním ročníkům (2018 a 2019), kdy o našem postupu do finále po prvních zkouškách pochyboval jen málokdo, se tak dostáváme do situace, ve které je naše účast v sobotním finále minimálně nejistá. Ben si ale určitě šetří svoje hlavní zbraně, které vytasí v ten správný moment a i sázkové kanceláře na něj budou krátké. Alespoň pevně doufáme.

Takto momentálně vypadá pořadí bookmakerů našeho, tedy druhého semifinále:

Které země jsou vašimi vítězi a poraženými?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..