Novinky

Arménie se odhlašuje z Eurovize 2021

Informaci právě potvrdila EBU.

Smutná zpráva přichází z Arménie. Tamější veřejnoprávní vysílatel AMPTV se rozhodl odhlásit z nadcházejícího ročníku Eurovize v nizozemském Rotterdamu. Situace v Arménii byla nejasná už delší dobu. Nejprve kolovaly spekulace o návratu zpěvačky Atheny Manoukian, vítězky loňského arménského národního kola, která měla na loňské zrušené Eurovizi vystoupit s písní Chains on You. Zároveň se objevovaly informace o tom, že se možná Arménie nebude letošní Eurovize účastnit z důvodu občansko-politických bojů o oblast Náhorního Karabachu, kterou si po mnoha desítkách let opět dokázal vojensky podmanit Ázerbájdžán, jemuž tento kontroverzní region politicky patří. Z tohoto důvodu byla už vloni v listopadu na poslední chvíli Arménie odhlášena i z dětské Eurovize.

Vyjádření arménské televize a EBU je ale velmi obecné a strohé. Arménie nedokázala připravit píseň a interpreta tak, aby stihla konečný deadline, který je stanoven již na 15. března. Právě tento den všichni veřejnoprávní vysílatelé oficiálně odevzdávají své soutěžní písně Evropské vysílací unii. K situaci se vyjádřil i Martin Österdahl, nový výkonný šéf Eurovision Song Contest, který lituje tohoto rozhodnutí a pevně věří, že Arménii uvidíme na Eurovizi v plné síle v roce 2022. Nemáme zatím žádné informace o tom, jaká penalizace může arménskou televizi tímto odhlášením na poslední chvíli čekat. Naposledy jsme takovéto odhlášení zažili v roce 2019, kdy se z Eurovize na konci února stáhla Ukrajina, kterou měla reprezentovat zpěvačka Maruv, ta však dle oficiálního vyjádření nedospěla k uzavření smlouvy mezi ní a ukrajinským vysílatelem. Hlavním problémem tehdy byly zpěvaččiny sympatie k Rusku, kde ona sama velmi často koncertuje.

Athena Manoukian měla reprezentovat Arménii v roce 2020.

Arménie od svého debutu v roce 2006 na Eurovizi chyběla pouze jednou, a to v roce 2012, kdy se soutěž konala právě v sousedním Ázerbájdžánu. Ačkoliv EBU slibovala arménské delegaci zajištění bezpečnosti během pobytu v Ázerbájdžánu, AMPTV se po dlouhých rozmýšlení rozhodla na Eurovizi do Baku neodcestovat.

Odhlášením Arménie z Eurovize 2021 se tak uvolňuje jedno místo v druhém semifinále. To do dnešního dne disponovalo osmnácti soutěžícími, tedy o jednoho více než v semifinále prvním. Poměr sil se tak srovnává a my bychom měli v Rotterdamu v obou semifinále uslyšet 17 písní. Co na tuto náhlou situaci říkáte? Čekali jste po měsících mlčení takovéto rozuzlení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..