DNES: Portugalsko zahajuje výběr reprezentanta
Dnes večer proběhne první ze dvou semifinále „Festivalu Písně“.
Tradiční Festival de Canção pokračuje ve velkém tak, jak odstartoval v roce 2017, což nakonec přineslo Portugalsku první eurovizní vítězství. I letos je Festival udělán tak, aby bavil celou zemi stejně jako tomu bylo posledních 50 let. Portugalská televize se každý ročník snaží dělat v podobném duchu jako samotnou Eurovizi – natáčí pohlednice, přesunuje místo konání do jiných měst, využívá obdobných efektů a vytváří i originální grafiku.
Letos můžeme slyšet snad největší hudební rozmanitost v historii Festivalu a to samozřejmě za účelem zaujmout všechny generace a skupiny. Na seznamu najdeme typický portugalský pop, zastoupen je i portugalský rock, africký pop, brazilský funk, moderní hip hop, balady západního amerického (či britského) stylu, nebo písně připomínající Francii, s jejímiž obyvateli Portugalci udržují úzké vztahy, jak díky emigraci, turismu tak jazykové blízkosti.
V prvním semifinále se představí:
- Meera – Copo de Gin
- Filipe Sambado – Gerbera Amarela do Sul
- Ian Mucznik – O Dia de Amanhã
- Bárbara Tinoco – Passe-Partout
- Blasted Mechanism – Rebellion
- Elisa – Medo de Sentir
- JJaZZ – Agora
- Throes + The Shine – Movimento
V sedmičlenné porotě zasedne mimo jiné loňský reprezentant Conan Osiris a reprezentantka z roku 1993 Anabela, která Portugalsku přinesla 10. místo. Porota i diváci udělí své hlasy v poměru 50 : 50. Čtyři nejlepší písně postoupí do finále, které proběhne 7. března. Moderátory opět budou Filomena Cautela, která se proslavila moderováním Eurovize v Lisabonu, a její dobří parťáci Vasco Paleirim a Inês Lopes Gonçalves.
Přímý přenos začíná ve 23:00 SEČ a živě jej můžete sledovat zde.