Národní kolaNovinky

Moldavsko představilo plán národního kola

Namísto televizních diváků vybere reprezentanta Moldavska odborná porota.

Moldavsko v posledních letech svého reprezentanta volilo přes národní kolo O Melodie Pentru Europa, ve kterém hlasovali televizní diváci v kombinaci s odbornou porotou. Toho se však v letošním roce nedočkáme. Národní kolo je stále otevřené k přihlašování soutěžních písní, ale po jejich protřízení bude následovat živě vysílaný přenos konkurzů, kde budou jednotlivá vystoupení hodnotit odborní porotci na škále od 0 do 12 bodů. V případě shody bude rozhodovat větší počet nejvyšších známek. V případě úplné shody i v počtu všech známek bude rozhodovat o vítězi nejmladší porotce, porotců bude lichý počet mezi 5 a 11. Budou zároveň přítomni notář a sekretář, aby dohlíželi na regulérnost hlasování. Notář také po posledním vystoupení na konkurzech sečte všechny hlasy a oznámí výsledky.

Na konkurzech se ještě nemusí jednat o finální verze písní a vystoupení tak, jak by měly zaznít na Eurovizi. Například doprovodné vokály mohou být přednahrané a pouze hlavní zpěv musí být naživo. Kostýmy ani jevištní vystoupení při těchto konkurzech nejsou vyžadovány. Jeden interpret může přihlásit do výběru více písní, alespoň polovina účinkujících však musí být občany Moldavska a čas na zasílání příspěvků do národního výběru je až do 17. ledna.

Jak jsme již zmínili, samotný proces má dvě fáze. Nejdříve jsou kontrolovány všechny požadavky, které moldavská televize na přihlášené písně a interprety má, pokud jsou splněny, dojdou do první fáze třídění došlých písní. Z nich pak vybraní postoupí dále do oněch živých konkurzů. Za zmínku stojí i fakt, že všechny náklady si bude hradit interpret sám. Zatím není zcela jasné, jestli se tento požadavek týká pouze národního výběru nebo i samotné Eurovize v květnu. Nebylo by to však poprvé, kdy některý vysílatel měl na interprety tento požadavek.

Minulý rok v národním kole zvítězila Anna Odobescu s písní Stay, ale k postupu do finále jí v Tel Avivu nepomohla ani známá umělkyně Kseniya Simonova a Moldavsko skončilo na 12. příčce. Podaří se Moldavsku díky vyřazení hlasování televizních diváků v národním kole opět vrátit do eurovizního finále, jako tomu bylo naposledy v letech 2017 a 2018?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..