Novinky

Rozhovor s končícím šéfem české delegace Honzou Borsem

Po pěti letech končí Jan Bors ve funkci vedoucího eurovizní delegace v České televizi.

Iva Boková, členka české národní poroty během Eurovize 2019 v Tel Avivu, je redaktorkou Mladé fronty a byla to právě ona, které Jan Bors poskytl jeden ze svých posledních rozhovorů v pozici šéfa naší české delegace na Eurovizi. Rozhovor vyšel v pátek 25. října v příloze MF Dnes City Life. Jedná se o rozsáhlý rozhovor, který mapuje celou úspěšnou misi Česka na Eurovizi v posledních několika letech. A nejen ji.

Foto: Michal Sváček, Mafra

Dozvídáme se také o začátcích Jana Borse v České televizi. Než se dostal k zábavným pořadům jako Star Dance nebo projekt Eurovize, pracoval například na pořadech Pošta pro tebe nebo Taxík. Určitě je zajímavá i zmínka o zvládání dvou velkých projektů jakými je právě Star Dance a Eurovize. Z toho důvodu už od deváté série Star Dance Honza Bors na této taneční show nespolupracoval, aby se mohl naplno věnovat Eurovizi. A nutno dodat, že se to vyplatilo. Postupně je pak rozebírán rok po roce se všemi úskalími výběru našeho českého reprezentanta pro Eurovizi, zakomponování zahraničních autorů písní a postupný nárůst zájmu mezi českými autory. Určitě je zajímavá zpětná sebereflexe ročníku 2017, kdy se úplně nepovedlo zpracování písně My Turn, se kterou nás reprezentovala Martina Bárta. Nakonec se tento neúspěch ale ukázal být dobrým odrazový můstkem, ze kterého vzešel nový přístup k výběru reprezentanta a prezentaci jeho písně, což vyústilo ve dva úspěšné ročníky 2018 a 2019.

Tím se Honza v rozhovoru dostal oslím můstkem až k přípravám letošního ročníku. Na něm se totiž začalo pracovat mnohem dřív než v minulých letech a to dokonce i před samotnou Eurovizí v Tel Avivu, protože se potenciální soutěžní písně zasílaly nejdříve do konce června, ale tato lhůta byla prodloužená. Výsledkem bylo 150 přihlášených počinů, z nichž bylo neuvěřitelných 70 od českých autorů, což oproti roku 2017, kdy jich bylo asi 8, je velký posun a zvýšení zájmu na domácí hudební scéně.

V závěru rozhovoru pak přišly informace pro nás nejdůležitější – podrobnosti o našem národním kole pro nadcházející Eurovizi. Že byla vybrána pětice písní, na kterých se celá pětičlenná komise shodla, jsme věděli. Také již byla zveřejněna informace, že zbývající tři finalisté vzešli z dodatečného castingu, kterého se zúčastnilo asi 15 pozvaných soutěžících. Mezi šťastnými finalisty tak najdeme jak sólové zpěvačky a zpěváky, tak i hudební skupiny. Stejně tak můžeme očekávat mix známějších jmen a zcela neznámých nováčků. Nyní je vše ve fázi příprav na národní kolo, které proběhne v sobotu 25. ledna 2020 v pražském Fóru Karlín. Již jsou vybrané písně a moderátoři a řeší se další věci, jako například interval acty, jedná se se členy mezinárodní poroty nebo se jedná o podobě medailonků představujících finalisty. Písně dostávají finální podobu a spolu s ní se pracuje i na choreografiích a řeší se věci jako vokalisté či tanečníci, kteří by byli součástí vystoupení.

To, na co nejspíše všichni netrpělivě čekáte, jsou lístky na finále národního kola. O tom, jestli budou k dispozici pro veřejnost, se podle Jana Borse jedná. Stejně tak není zatím rozhodnuto o podobě diváckého hlasování. Týmu v České televizi by se prý líbilo, pokud by každý hlasoval pro tři písně a musel by tak slyšet celou soutěžní osmičku, avšak není jisté, jestli tahle možnost bude reálná po technické stránce. Na plnou verzi rozhovoru se můžete podívat níže v příspěvku na soukromém FB Jana Borse.

Kdo neměl možnost si přečíst rozhovor s Iva Bokova, který vznikl pár týdnu zpět v pražské Kaabě, tady má možnost si…

Zveřejnil(a) Jan Frost Bors dne Sobota 26. října 2019

Několik dní po zveřejnění tohoto rozhovoru všechny Jan Bors překvapil, když oznámil svůj odchod z České televize a tudíž i z pozice Head of Delegation pro Eurovizi. Jaké bude nové složení české eurovizní delegace, nebo k jakým změnám dojde, zatím není známo, ale očekáváme nějaké informace v následujících dnech či týdnech. O dalším vývoji vás budeme každopádně informovat, ať už půjde o české národní kolo nebo vedení našeho českého eurovizního týmu.

Interview: Iva Boková / Foto: Michal Sváček, Mafra

7 komentářů: „Rozhovor s končícím šéfem české delegace Honzou Borsem

 • Navíc, kdyby Jan věřil, že můžeme letos nebo v dohledné době přemýšlet o vítězství, tak by ze své iniciativy nedocházel. Kdo by si nechal ujít pořádání takového projektu. Takže songy asi nic moc. Ale třeba míří přímo do EBU. To by dávalo smysl. Ale pochybuju…

  Reagovat
  • Ja tomu ale verim. Ty songy jsou fakt skvely. Ty duvody lezi jinde. O super reprezentsci se obavat fakt nemusite, urcine v roce 2020 🙂

   Reagovat
 • Vůbec nechápu proč končí a je mi to moc líto. Při všech dílčích výhradách, které jsem k jeho práci tu a tam měl, byl to kompetentní HoD. Zdravě sebevědomý, zapálený pro věc a zlepšující se každým rokem. Pokud se jeho nástupcem stane Kryštof Šámal, budu věřit, že je možné na Borsovu práci plynule navázat. Pokud to ale bude nějaká akvizice zvenčí, někdo, kdo si bude muset od začátku budovat důvěru potenciálních participantů a kontakty v zahraničí, kontinuita bude zpřetrhána a skepse k dalšímu osudu Česka v Eurovizi bude na místě. Už jen to, že ČT se k této situaci nijak nevyjadřuje a nechává Borse odejít, aniž by současně představila jeho nástupce, je dost nestandardní postup, tak nevím, co si o tom myslet.

  Reagovat
 • I ve stínu Maďarska mám obavu, že pokud letos nepostoupíme a sledovanost nf nebude valná, tak je s ESC u nás konec. Jan působil jako taková pojistka i v letech, kdy se postup nezdařil…

  Reagovat
  • Nemyslím si. Zbytek české delegace má také svou váhu a o budoucnost ESC bych se nebál. Uvidíme ještě, jaké budou personální změny v delegaci, to také možná něco naznačí, ale rozhodně bych nebyl skeptický.

   Reagovat
   • Prej to bude Hirsch.. Dobra zprava je, ze tam byl ocividne uz loni. Ale nijak jsem ho narozdil treba od Samala neregistroval…

    Reagovat
    • Jan Bors odchází pracovat do zahraničí, nabídka, která se neodmítá…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..