Národní kolaNovinky

Novinky ohledně národních výběrů napříč Evropou

Rotterdamská show se nám krůček po krůčku blíží, a tak není divu, že některé státy již oznámily, jakým způsobem budou pro rok 2020 vybírat svého zástupce.  Již dříve jsme psali o novinkách ohledně českého národního kola, od té doby však s informacemi přišla poměrně velká skupinka dalších televizí. Pojďme si trochu osvítit situaci v jednotlivých zemích.

Austrálie   

Australané, stejně jako minulý rok, zkusí nejvhodnějšího reprezentanta zvolit pomocí televizního národního kola “Australia Decides“. Dokonce již víme přesné datum, kdy budeme znát jméno reprezentanta “země klokanů“. Jedná se 0 8. únor, den předtím ještě proběhne “jury show“. Ani místo konání se v porovnání s minulým rokem nemění, show se opět uskuteční v Gold Coast, v tamním Exhbition Centre. Již toto pondělí, tedy 30. září, jdou do prodeje lístky na všechny přenosy. Kdybyste tedy neměli co dělat, můžete si udělat lehčí výlet. Uvidíme, zda-li Austrálie bude pokračovat ve svých velmi dobrých výsledcích a jestli třeba právě příští rok promluví do boje o celkové vítězství.

Chorvatsko

Festival Dora se opět objeví na chorvatských televizních obrazovkách. Po osmileté pauze se festival vrátil až loni a vypadá to,  že se v Chorvatsku začíná stávat tradicí. Místo konání a konkrétní datum zatím neznáme, loni se festival konal 16.února. Uvidíme, zda se Chorvatsku po dvouroční pauze podaří postoupit, či opět ztroskotají v semifinálovém souboji.

Estonsko

Estonsko pro svůj výběr příští rok opět využije populární Eesti Laul. Již nyní víme termíny živých přenosů, místo konání zatím zůstává tajemstvím. Datum, kdy se dozvíme jméno toho, kdo Estonsko bude reprezentovat, je 29. února. Semifinálové přenosy se uskuteční 13. a 15. února. Podaří se Estonsku opět postoupit do finále?

Island

Söngvakeppnin, jedno z tradičních národních kol, ani v roce 2020 nebude chybět. Islandského zástupce poznáme též 29. února, semifinále proběhnou 8. a 15. února. Vybráno bude celkem 10 písní, které musí být předloženy v islandštině. Ve finále už mohou zaznít i v anglické verzi. Čeká nás od Islandu podobná “divočina“ jako letos, nebo poznáme zase něco klidnějšího, jak bývá na Islandu obvykle populární?

Německo

Již tradiční Unser Lied se uskuteční i v příští sezoně. Datum a místo konání prozatím neznáme. Systém výběru skladeb ale bude stejně rozsáhlý jako letos, takže se můžeme těšit na opravdu propracované a skvěle zorganizované národní kolo, ostatně jako v minulých letech. Němci rozhodně budou chtít zapomenout na zklamání z uplynulého ročníku a bude zajímavé sledovat, zda-li se jim to podaří.

Srbsko

I Srbové nebudou oproti izraelskému ročníku nic měnit. Opět využijí své národní kolo, tedy Beovizija. Žádné bližší informace týkající se místa konání a data zatím nemáme. V Tel Avivu Srbové postoupili do finále, bude to v jejich silách i tentokrát?

Švýcarsko

Švýcarsko opět nemá v plánu organizovat národní kolo, bude se snažit navázat na čtvrté místo Lucy Hanniho. Tudíž volí i stejný způsob výběru. Do 16. září měli interpreti možnost zasílat své skladby. Již nyní víme, že svou píseň zaslala například i německá zpěvačka Aly Ryan, kterou si můžeme pamatovat z letošního národního finále Německa. Kvůli jejím výhradám k německému systému výběru se zpěvačka rozhodla dle jejího Twitteru zaslat svou píseň právě do švýcarské televize. Budou mít Švýcaři opět šťastnou ruku při výběru?

Španělsko

Španělsko letos svůj systém výběru diametrálně mění. Po zajímavém ale ne zcela šťastném konceptu národního kola, který jsme znali z předchozích dvou let, se dočkáme interního výběru. Důvodem jsou jednak neuspokojivé výsledky a také fakt, že soutěžící ve slavné pěvecné reality show “Operacion Triunfo“, která primárně není určena k národnímu výběru, o eurovizi vlastně ani neměli zájem. Jestli přijde zlepšení výsledků, je otázkou. Je ovšem jedině dobře, že se Španělsko snaží problémy řešit a právě toto by mohl být nový impulz. Samotná televize navíc již nyní hovoří o reprezentantovi velkého formátu.

Spojené království

Stejný případ jako u Španělska – neuspokojivé výsledky. Přichází radikální změna. Spojené království letos využije interní výběr, takže skvěle připravené “You Decide“ tentokrát zmizí z televizních obrazovek. S trochou nadsázky lze říci, že horší než loni to být nemůže, jelikož Michael Rice obsadil v Tel Avivu poslední místo. Britové navíc přichází s další nadějnou novinkou. Společně s BBC totiž bude tu pravou píseň a interpreta pro Rotterdam hledat nahrávací společnost BMG, která dřívě spolupracovala s takovými jmény jako jsou Anstacia, Shania Twain, Coldplay a mnoho dalších. Pokud má tedy Spojené království přijít s něčím světovým, tak kdy jindy když ne v roce 2020!

Na které národní kolo se letos nejvíce těšíte? A myslíte si, že se Španělsku a Spojenému království vyplatí sázka na interní výběr? Dejte nám vědět do komentářů.

Jeden myslel na “Novinky ohledně národních výběrů napříč Evropou

  • Najviac sa teším na švédske, maďarské, talianske a francúzske národné kolo!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..