Závod o pořádání Eurovize 2020 se blíží do finále

Souboj o to, kdo bude mít tu čest hostit Eurovision Song Contest 2020, se stává každým dnem více a více zajímavým.

Původně mělo o pořadatelství zájem devět měst, mezi kterými nechybělo ani hlavní město Nizozemska – Amsterdam. Věci se však teď mají úplně jinak, nizozemský vysílatel NPO totiž zveřejnil aktualizovaný seznam uchazečů, který zahrnuje pouze pět měst. Jedná se o Utrecht, Rotterdam, Den Bosch, Arnhem a Maastricht. Z bitvy je tedy pryč Amsterdam, jeho konci v pořadatelském závodu však již dříve naznačovaly zvěsti o tom, že Amsterdam nebude jiným holandským městům stát v cestě a že pořádání soutěže by pro ně v oblasti turismu nebylo zajímavé, Amsterdam totiž patří mezi města s nejvíce zahraničními turisty a někdy jich je až přebytek. Hlavní důvod, který Amsterdam uvedl pro nepodání své žádosti, je prostý – nedostatek vhodných hal, kde by se mohla Eurovize pořádat. Všechny vhodné prostory jsou totiž na eurovizní termíny již zablokované jinými předem plánovanými akcemi.

Zmíněných 5 měst podalo tento týden oficiální příhlášku v podobě knih, kde zdůvodňují, proč jsou právě oni tím nejvhodnějším kandidátem. Jednotlivá města vyslala své zástupce a z předávání těchto přihlášek se stala sledovaná ceremonie plná vtipných či kreativních okamžiků. Záběry z tohoto ceremoniálu najdete v závěru tohoto článku. Některá města však tyto listiny využila také ke zdůvodnění toho, proč pro pořádání Eurovize vhodným kandidátem nejsou. Z pěti měst, která zůstala, tak podle nizozemských zdrojů zůstala pouze dvojice nejžhavějších kandidátů. Ačkoliv nebylo zveřejněno, o která města se jedná, největší šance se dávají Rotterdamu a Maastrichtu. Podle některých zdrojů je dokonce celý závod zbytečný, a rozhoduje se právě jen mezi těmito dvěma městy. Rotterdam nabízí halu Ahoy Rotterdam s kapacitou 16 400 diváků. A druhý kandidát Maastricht má k dispozici halu MECC Maastricht, která má kapacitu dokonce 20 000 diváků. V Nizozemsku už se také objevily informace, že Utrecht byl z konkurzu eliminován, oficiálně však zatím nic potvrzené nebylo. Jméno pořadatelského města bychom se měli dozvědět v průběhu srpna. NPO také uvedlo, že jména eliminováných měst z přihlášené pětice bychom se měli dozvědět na konci července.

Mimo to byl také představen tým, který se o celou Eurovizi 2020 bude starat. Po několika letech, kdy organizátoři a vysílatelé pořádající Eurovizi úzce spolupracovali se švédskými odborníky, nás tak čeká ročník, který bude plně v rukou domácích. Nizozemský tým výkonných producentů se skládá ze čtyř členů a jsou jimi Sietse Bakker, Inge van de Weerd, Emilie Sickinghe a Jessica Stam. Sietse Bakker vám může být povědomý, jelikož po několik let spolupracoval s EBU jako manažer komunikace a online manažer Eurovize, zároveň také působil jako odborná supervize Eurovize a dva roky byl výkonným producentem dětské Eurovize. Tentokrát zaujme pozici výkonného producenta Eurovize jako celé události, zatímco jeho kolegyní na pozici televizní výkonné producentky bude Inge van de Weerd, která vedla delegaci Nizozemska na Eurovizi mezi lety 2007 a 2009. Zbylé dvě členky týmu budou tuto dvojici skvěle doplňovat, Emilie Sickinghe je totiž od roku 2010 šéfkou nizozemské eurovizní delegace a Jessica Stam má zkušenosti s organizací velkých akcí.

V současné době čeká organizační tým nelehký úkol – výběr pořadatelského města a arény. Ať už vyhraje jakékoliv město, jsme si jistí, ze Nizozemsko si pro nás v květnu připraví skvělou show.

1 komentář: „Závod o pořádání Eurovize 2020 se blíží do finále

  • 16. 8. 2019 (18:43)
    Permalink

    Veľmi sa teším, že ESC bude opäť po šiestich rokoch! Mimo hlavného mesta usporiadateľskej krajiny!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *