Novinky

EBU představila opravené výsledky letošní Eurovize

Evropská vysílací unie dnes v oficiálním tiskovém prohlášení představila nové (opravené) výsledky letošního ročníku Eurovize.

Jak jsme vás již dříve informovali, odborná porota z Běloruska byla diskvalifikována pro porušení pravidel. Členové této poroty totiž zveřejnili své výsledky za první semifinále ještě před tím, než jsme vůbec poznali vítěze letošního ročníku. Bělorusko však ve finále své hlasy od poroty odevzdalo. Tyto hlasy však vznikly tak, že se vytvořil průměrový žebříček výsledků porot zemí, které byly spolu s Běloruskem ve stejném losovacím koši. Jednalo se tedy konkrétně o Arménii, Ázerbájdžán, Rusko a Gruzii.

Na tom by nebylo nic špatného, kdyby však EBU nevytvořila konečný žebříček „ze špatné strany“. Země, která dostala plných 12 bodů (Izrael), totiž měla být na opačném konci tabulky. Naopak, skutečná TOP 10 běloruské „poroty“ během vyhlášení zmizela v zapomnění. Pojďme se tedy podívat, jak opravení chyby zamíchalo celkovými výsledky.

původní bodování běloruské „poroty“

Už to, že většina oceněných zemí pochází z druhé půlky tabulky, bylo podivné. A že dostane plný (a zároveň jediný) počet bodů Izrael, která jinak nezískala od porot ani bod, je přinejmenším podezřelé. A dnes se tyto spekulace potvrdily. EBU samozřejmě musela výsledky opravit a díky tomuto zásahu se výsledky Eurovize částečně změnily. Pojďme se podívat, jak vypadají nové výsledky.

Nejvyšší počet bodů od běloruské „poroty“ získala Malta, která tak má alespoň jedno první místo u porot. Na druhé místo se dostala Makedonie, pro kterou to byla změna opravdu významná. Díky těmto deseti bodům totiž nakonec vyhrála hlasování porot. Závěrečný souboj letošního vítěze Duncana Laurence s Johnem Lundvikem měl totiž patřit právě Tamaře, která se měla jako poslední dozvědět verdikt diváků. Na třetím místě s osmi body pak skončil Kypr a dále Itálie, Nizozemsko, Ázerbajdžán, Švýcarsko, Řecko, Švédsko a Rusko.

A tady vidíme nové kompletní výsledky:

 1. Nizozemsko (498 bodů)
 2. Itálie (472 bodů)
 3. Rusko (370 bodů)
 4. Švýcarsko (364 bodů)
 5. Švédsko (334 bodů) +1
 6. Norsko (331 bodů) -1
 7. Severní Makedonie (305 bodů) +1
 8. Ázerbájdžán (302 bodů) -1
 9. Austrálie (284 bodů)
 10. Island (232 bodů)
 11. Česko (157 bodů)
 12. Dánsko (120 bodů)
 13. Kypr (109 bodů) +2
 14. Malta (107 bodů) +2
 15. Slovinsko (105 bodů) -2
 16. Francie (105 bodů) -2
 17. Albánie (90 bodů) +1
 18. Srbsko (89 bodů) -1
 19. San Marino (77 bodů) +1
 20. Estonsko (76 bodů) -1
 21. Řecko (74 bodů)
 22. Španělsko (54 bodů)
 23. Izrael (35 bodů)
 24. Bělorusko (31 bodů) +1
 25. Německo (24 bodů) -1
 26. Spojené království (11 bodů)

Po opravě si tak celkově nejvíce polepšily Malta a Kypr, obě země o dvě místa. O jedno místo si pak polepšily Švédsko, Makedonie, Albánie, San Marino a Bělorusko.

Mezi zeměmi, které si naopak pohoršily o jednu příčku, najdeme NorskoÁzerbajdžánSrbskoEstonsko a Německo. Hned o dvě místa si pak pohoršily Slovinsko Francie.

Jak jste s novými výsledky spokojeni? A co říkáte na celou aféru ohledně běloruské poroty? Dejte nám vědět do komentářů!

3 komentáře: „EBU představila opravené výsledky letošní Eurovize

 • další skandál – na wiki i jinde se už řeší, jestli opravdu Zelenková prohodila výsledky v semifinále a tím způsobila nepostup Polska

  Reagovat
  • To, že je prohodila, je téměř jisté. Ale to byla chyba na straně její, prostě jen zaslala špatné body. Proto nemůžeme čekat žádné korekce. Chyba v běloruském bodování byla přímo v EBU, proto byla zpětně opravena.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..