NovinkyRozhovory

Rozhovor s Jitkou Zelenkovou

Vyzpovídali jsme předsedkyni letošní české odborné poroty – českou zpěvačku Jitku Zelenkovou!

Každý rok je v každé účastnické zemi na Eurovizi vybírána odborná porota. Té české letos předsedala známá česká zpěvačka Jitka Zelenková a my jsme rádi, že nám odpověděla na pár otázek o letošním ročníku a Eurovizi obecně.

Jaký je váš vztah k Eurovizi? Znala jste Eurovizi ještě předtím, než vás z ČT oslovili pro účast v národní porotě?

Možná vás to překvapí, ale já znám Eurovizi z dob, kdy jste ještě nebyl na světě (smích). Začala jsem ji registrovat někdy v polovině 60. let. Vlastně to bylo přesně v roce 1966, kdy vyhrál slavný rakouský zpěvák Udo Jürgens. Mimochodem, ten pak o dva roky později složil písničku, se kterou byl v Eurovizi Karel Gott. Ne ovšem za Československo, ale za Rakousko. A i když skončil třináctý, právě tady začala jeho popularita v německy mluvících zemích. Moc bych přála Lake Malawi, aby jim Eurovize taky takhle pomohla!

Foto: Lenka Hatašová

Která píseň nebo písně vás, mimo Lake Malawi, letos nejvíce oslovila?

Mně osobně se moc líbila Tamara Todevska, zástupkyně Severní Makedonie. To byla jasná bondovka! Napříč porotou jsme se nejvíc shodli na švédském zpěvákovi a vysoko jsem hodnotila taky Holanďana, který nakonec vyhrál. V porotě se nám hodně líbili i Slovinci, dobře jsem si zapamatovala estonskou písničku a zaujal mě i Island. Bylo to úplně jiné vystoupení, vybočovalo z davu.

Zažila jste v případě semifinále nějaké velké překvapení ať už že postoupil do finále někdo, koho jste nečekala, nebo naopak?

Na postup do finále jsme v porotě tipovali Polky i maďarského zpěváka, ale zklamáním pro mě bylo, že nepostoupil gruzínský zpěvák Otar Nemsadze. Jeho projev byl pro mě sugestivní.

Foto: Lenka Hatašová

Již víme, že vás dříve zaujal Salvador Sobral a jeho píseň Amar pelos dois, se kterou vyhrál Eurovizi 2017. Na své nové CD jste nahrála její českou verzi. Našla se letos nějaká skladba, u které byste si řekla Tohle bych si chtěla zazpívat česky podobně jako u Salvadora?

Já té písničce říkám jednoduše Portugalec, i když se v češtině jmenuje Láska za oba. Skvělý text mi k ní napsal textař Eduard Krečmar a jsem moc ráda, že dostal v Portugalsku autorizaci, to není úplná samozřejmost. Salvador byl pro mě zjevením v tom nejlepším smyslu slova. To se nestává často a určitě ne každý rok. V letošní Eurovizi zazněly některé skvělé melodie, ale nového Portugalce jsem tam nenašla.

Když jste viděla semifinále a finále letošní Eurovize, máte na naší české hudební scéně někoho, kdo by podle vás měl o Eurovizi uvažovat a myslíte že by měl šance uspět?

Tohle je moc těžké! U Lake Malawi jsem věřila, že mají velké šance. Ne jenom u porotců, ale i u diváků. Bylo to po všech stránkách výborné vystoupení a kluci to na jevišti umí. Bohužel do toho výsledku zasahuje tolik vlivů – a některé nemají s hudbou vůbec nic společného – že se dopředu nedá nic odhadnout. V tohle ohledu je 11. místo pro Česko velmi dobrý výsledek! Byla bych ráda, kdybychom pokračovali v tom trendu z posledních dvou let – vozit na Eurovizi mladou progresivní muziku a interprety, kterým to velké pódium sluší. Eurovize je tak obrovská soutěž, že nejde ani tak o vítězství, ale spíš o to ukázat se Evropě a dokázat toho v budoucnu dobře využít.

Budete Eurovizi sledovat i příště, i když už nebudete v národní porotě?

Musím přiznat, že mě letos Eurovize opravdu pohltila. Baví mě sledovat, jak k tomu která země přistoupila, čím chce publikum zaujmout, baví mě odhadovat, co se bude líbit a co ne. Takže pokud budu moct, ráda si Eurovizi z Holandska příští rok pustím. Osobně mám pocit, že se Češi k Eurovizi postupně zase vrací a je to hlavně díky skvělé práci České televize. Slyšeli jste v sobotu Libora Boučka? To byl naprosto skvělý profesionální výkon! A takhle, jak jsem to letos poznala, pracuje celý ten tým.

Teda řeknu Vám, že jsem ráda, že už je víkend! 🤪 Ale nestěžuju si, mám spoustu krásných zážitků! 🙂 …ze čtvrtečního…

Zveřejnil(a) Jitka Zelenková dne Sobota 18. května 2019

Jaké to pro vás bylo být předsedkyní naší národní poroty?

V první řadě je to čest, že mě zástupci české Eurovize s touto nabídkou oslovili. A musím taky říct, že mě to moc bavilo. V porotě jsem se sešla se skvělou partou mladých lidí, u kterých je evidentní, že hudbě rozumí, mají na ni jasný názor a i když jsme se samozřejmě vždycky neshodli na sto procent, bylo to velmi inspirativní a moc mě bavilo s nimi o hudbě diskutovat.

Jaké máte plány na nadcházející období? Kde se s vámi mohou čeští fanoušci vidět?

Já jsem měla velmi hektický loňský podzim, vydávala jsem nové album, slavila 50 let na scéně. Už si v hlavě postupně sumíruju materiál na další desku, ale letos to určitě nebude. Dávám si na čas, všechno to musí uzrát. Ale s fanoušky se samozřejmě potkávám – za poslední měsíc jsem zpívala v Brně, ve Vlašimi, v Českých Budějovicích koncert nahrával Český rozhlas, takže bude i záznam. No a další města mi postupně přibývají do diáře. Už teď vím, že koncem roku se skoro nezastavím. Moc se na to těším!

Děkujeme Jitce Zelenkové za poskytnutí rozhovoru.

8 komentářů: „Rozhovor s Jitkou Zelenkovou

 • Mám podezření, že i jeden ruskej porotce v semifinále taky hlasoval obráceně, to už jsou tři😀😀

  Reagovat
 • Já naiva jsem si myslel, že Jitka Zelenková je rebelka česká poroty a má zkrátka takový nevšední vkus, když pohrdla všeobecnými oblíbenci a jako jediná favorizovala Conana Osirise. A právě kvůli té její cover-verzi Salvadora mi to ani nepřišlo divné. Fanynka portugalštiny, říkal jsem si. 🙂 Z toho rozhovoru je jasné, že to nechtěně celé úplně zvojtila. Ale tak hlavně že Jon Ola Sand odkýval, že je všechno v poho. 😉

  Reagovat
 • Skvělý rozhovor, ale těsně po tom, co jsem se dozvěděl, že v našem semifinále nejspíš stejně jako ta Švédka hlasovala obráceně, mě jeho zveřejnění trošku pobavilo 😄 Což se ale nedá říct o tom, že kvůli tomu tak místo jedenáctého Polska těsně postoupilo Bělorusko 😒

  Reagovat
 • Tak tímto rozhovorem paní Zelenková bohužel potvrdila, že opravdu (doufejme omylem) převrátila pořadí svého hodnocení v prvním semifinále (viz komentář Marťana a můj pod článkem o bodování Česka). Slovinci, Oto Nemsadze a Victor Crone u ní získali poslední tři příčky, ale tady o nich mluví jako o svých favoritech. Polky a Maďara taky do finále neposlala, přestože jejich postup podle svých slov tipovala. Je to velká škoda. Zpochybnila důvěryhodnost celé české poroty…

  Reagovat
  • Jen pro info k téhle situaci – otázky byly poslány v sobotu před samotným finále a odpovědi jsme dostali v neděli. Proto se touto tématikou konkrétně rozhovor nezabývá.

   Reagovat
  • Určitě prohodila pořadí, ale na umístění Běloruska a Polska to nemohlo mít vliv

   Reagovat
   • Viděl jsem, že to někdo zkoušel počítat, a od české poroty by Polsko místo sedmi bodů dostalo bodů deset, čili by měli o tři body víc. Rozdíl mezi Běloruskem a Polskem byly dva body. Polsko by se tak pravděpodobně dostalo na 10. místo.

    Reagovat
    • Mě by zajímalo, jak je možný, že po tom co už se něco takovýho stalo se to děje zase, to jako EBU neumí dát přesný instrukce nebo jsou ty lidi opravdu tak hloupý? Je jasný, že chyba se může stát vždycky, v tomhle případě ale je to bohužel dost fatální chyba..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..