Novinky

Ukrajina se odhlašuje z Eurovize 2019

UA:PBC vzdává snahu najít vhodného zástupce.

Již od soboty celý eurovizní svět řeší situaci ohledně ukrajinského národního kola, vítězky Maruv a kontroverzní smlouvy, kterou nakonec zpěvačka odmítla podepsat. Ukrajinský národní veřejnoprávní vysílatel poté oslovil „stříbrné“ Freedom Jazz. Ty již včera nabídku reprezentovat Ukrajinu odmítly. Vysílatel tak postoupil v žebříčku o řádek níže a to samé nabídl slavné skupině Kazka. Ta vydala prohlášení, že reprezentovat Ukrajinu určitě chce a snaží se o to, ale rozhodně to nebude letos a za situace, která na Ukrajině nastala. Další finalisty UA:PBC již údajně neoslovovala.

Ukrajinský vysílatel naopak odpoledne na Facebooku zveřejnil anketu, zda má Ukrajina najít zástupce anebo letos žádného do Tel Avivu neposílat. Průběžné výsledky ukazovaly přiblžně 60% podporu druhé varianty a té jsme se také nakonec dočkali. Vedení televize UA:PBC, konkrétně jejich CEO Zurab Alasania, na svém Facebooku zveřejnilo stanovisko, že se Ukrajina odhlašuje z letošního ročníku v Izraeli.

V prvním semifinále tak vystoupí pouze 17 zemí a zdá se, že tímto rozhodnutím Ukrajina přispěla k větším šancím Ruska na výhru, jelikož i dle bookmakerů by byla Maruv na izraelském pódiu silným soupeřem pro kohokoliv.

16 komentářů: „Ukrajina se odhlašuje z Eurovize 2019

 • Morrighan: takže každá krajina si môže urobiť zoznamy koho nepustí súťažiť na ESC a je to v poriadku? Lebo oni prijali akýsi zákon? A ani to nedodržali, Júliu dopįsali, až keď ju Rusi nominovali.
  Nejak vám uniká apolitickosť súťaže. Keby Rusi vyvádzali takéto nezmysly, písala by som to isté, čo teraz na Ukrajinu. Bavíme sa tu o Eurovízii!

  Reagovat
  • Manicure zakon, jaky maji. Ona ho porusila. Tudiz nesmela jet. Ja nerikam, ze ten zakon je spravny, ale je. A spousta zakonu neni spravnych. Presto je lide musi dodrzovat, a pokud nedodrzuji, musi pocitat s postihem. At uz je to vozickar, slepec nebo kleptomaniak.

   Reagovat
 • KONEČNĚ!!! Podívejme so do historie Ukrajiny (především období 2. sv. války) a uvidíme, kde je vlastně pravda ohledně současnosti (viz. Banderovci apod.).
  Ukrajina na Eurovizi za současného politického marasmu nepatří!!!
  Ano. Je to škoda, jelikož jejich zástupci mají kvalitní písničky. Ale politika s uměním nemá nic společného. A propaganda už vůbec ne! A takový je přístup Ukrajiny.
  Dokud si Ukrajina „nezamete“ PÓŘÁDNĚ před svým prahem, tak nemá na takové soutěži co dělat. I kdyby to mělo trvat třeba deset let…

  Reagovat
  • V takovém případě bychom ale mohli vyhodit Rusko, Arménii, Ázerbájdžán, možná i Izrael.. Tohle je vždy těžké rozhodnout a proto vlastně i chápu zdrženlivost EBU.

   Reagovat
   • Možno sa mýlim, ale nespomínam si, že by Rusko ťahalo na ESC politiku. Na rozdiel od Ukrajiny, tá začala hneď po víťazstve spisovať čierne listiny, už vtedy bolo treba zasiahnuť, už nehovoriac o Jamaliných spanilých predeurovíznych jazdách Európou a jej politickē vyjadrovačky. A tak to teraz vyzerá a aj naďalej bude.

    Reagovat
    • Stále jsem a nejen já toho názoru, že celá akce Julia Samojlova byla od Ruska jedna velká provokace. Ale ano, momentálně provokuje Ukrajina, i v rámci dnešního vyjádření, že nepojede na esc, když vyhraje Rusko.

    • Hej? Veď ona ani nebola na tých ukrajinských smiešnych zoznamoch. Už len Julka ich išla ohrozovať, no…
     A hlavne, politiku do toho vniesli Ukrajinci, nie Rusi.

    • Naprostý souhlas s Honzou. Takhle, když se podíváme do historie kterékoli (nejen) evropské země, najdeme tam něco… Spousta konfliktů prostě přetrvává a myšlenka, že „vyhodíme je, dokud se to nezmění“ je sice krásná utopie, přesto však stále jen utopie.
     Rusko taky není zrovna bez viny. Jasně věděli, že Julia nevyhovuje podmínkám vstupu na ukrajinské území, ne že ne. Pak z toho udělali kauzu. Teď ji pro změnu dělá Ukrajina. To je jak moja s moju. :/

 • Dalo se to čekat a dobře jim tak 😀 píšou o tom třeba i na lidovkách a fakt mě začíná štvát, že píšou, že se Ukrajina nezúčastní FINÁLE, mohli by vzhledem k tomu, že se už pár let taky účastníme, že kromě Big 5 + vítěze musej všechny země projít nejdřív přes semifinále 😀

  Reagovat
 • Upřímně jsem za ten výsledek rád. Ukrajina si za to může bezpochyby sama, protože to jediní oni zabránili MARUV Ukrajinu reprezentovat. Opravdu moc obdivuji i to, jak solidárně se zachovali ostatní potenciální reprezentanti vzhůedem k MARUV. Přestože KAZKU, jako moje největší favority celého letošního ročníku, jsem na Eurovizi vidět chtěl, uznávám, že si to nezasloužili, protože v národním kole nevyhráli. Proto si u mě získali ještě větší oblíbenost a doufám, že je na Vidbiru uvidíme i příští rok. A taky doufám, že Ukrajina nebude muset zase vynechávat, ale to je jen v jejich rukou.

  Reagovat
 • Ani ryba, ani rak. EBU, ako zvyčane, tichúčko… A pri prvej príležitosti máme opäť Ukrajinu na tanieri. Aj tá ich sponzorská firma sa vlastne vyjadrila v prospech kádrovačiek, len to už bude treba riešiť popredu…
  Ach, jaj.

  Reagovat
 • Jen jsem čekal, kdy se tohle stane… Do Eurovize by se prostě politika tahat neměla a i když Ukrajině v roce 2016 možná i prospěla, o rok později a i tento rok se jí to pořádně vymstilo.

  Reagovat
 • Vlastně mi přijde škoda, že se odhlásili sami, protože teď není žádný tlak na EBU, aby se k tomu všemu vyjádřili a aby byl pro příště nějaký precedent, že toto není ok 🙁 .

  Jinak samozřejmě škoda MARUV, mně osobně se nelíbila, ale zabodovala u mě, jak charakterně se zachovala – stejně jako ostatní účastníci Vidbiru.

  Reagovat
 • V dané situaci je odstoupení ze soutěže asi nejlepší ze všech špatných řešení, ale i tak mě to mrzí.

  Ale k té poslední větě – to je velmi relativní. Dá se s taky říct, že Rusko touto událostí přišlo o víceméně jistých 12 bodů z ukrajinského televotingu (plus potenciálně o pár drobných od poroty), čímž se šance Lazareva na vítězství naopak mírně snížila. Aspoň v to osobně doufám. 😉

  Reagovat
 • Byť na mieste Maruv chápem, že chce reprezentovať len Ukrajinu ale to sa jej asi nikdy po tomto nepodarí. Mohla by naozaj zvážiť či neskúsiť zachrániť ten biedny výber v Bielorusku. Ukrajina nemá s Bieloruskom žiaden spor, určite by to nevyvovalo na Ukrajine taký škandál ako keby pristúpila na reprezentáciu Ruska. A navyše Ukrajinci by jej ESC dopriali veľmi radi. Jediné čo teraz chcem vidieť je oficiálne prehlásenie Jamaly. 😀 Politická kampaň je v troskách, Ukrajina nemá ambasádora so zviazanými rukami a svet ESC toto Ukrajine len tak nezabudne. 😀 Môžu použiť slogan z jej piesne – we’re not guilty, not guilty. Ukrajina tento rok pobavila každopádne 😀

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..