Národní kolaNovinky

Festival da Canção: Portugalsko rozhoduje, známe první postupující

Po tříhodinovém čekání jsme se dozvěděli jména prvních finalistů.

Tradice Festivalu jasně určuje jeho prestiž, proto se ani semifinále neobejde bez patřičné show a dlouhého televizního přenosu. To zejména pro středoevropského fanouška představuje značnou zátěž, když se titulky spustí v jednu hodinu po půlnoci. Pro celý Festival je to však tato doba konání ideální. V Portugalsku je totiž stále ještě půlnoc a teprve s odbitím 12.hodiny začíná noční klid.

Gala večera z algarvského Portimãa pod taktovkou ženské moderátorské dvojice Sónia Araújo a Tânia Ribas de Oliveira  nabral neobvykle rychlé tempo. Hned ze začátku bylo očividné, že portugalský vysílatel RTP si z Eurovize odnesl cenné zkušenosti. Ty se nejvíce projevily v pohlednicích, které nápadně připomínaly námětem i provedením lisabonský ročník. I tentokrát se interpreti a skladetelé věnovali typicky portugalským aktivitám, které v sobě nesou pokrok. Například jeden z favoritů, Calema, se projížděl na řece v loďce poháněné solárními panely. Dlouhé hlasovací okno vyplnil svým vystoupení vítěz Festival da Canção z roku 1964 a historicky první reprezentant Portugalska na Eurovizi, António Calvário. Na pódiu se také představil Eduardo Nascimento s písní O Vento Mudou, výherce Festival da Canção z roku 1967 a první umělec černé pleti na eurovizním pódiu.

V hlasování poroty nejvíce hlasů obdržel Matay s písní Perfeito, poté Calema s A Dois na druhém místě a třetím místě Ana Cláudia s písní Inércia. V diváckém hlasování pak zvítězil Conan Osíris s Telemóveis, druhý u diváků skončil Matay a třetí duo Calema. V konečném součtu hlasů vyhrál první semifinále Matay, za ním se umístili Conan Osíris a Calema potvrzující roli favoritů. Na čtvrté a poslední postupové příčce však vnikla remíza. Mezi Anou Cláudií, která se umístila lépe v hlasování poroty, a João Camposem, který naopak více hlasů obdržel od diváků. Pravidla semifinále určují, že pokud vznikne remíza právě v jednom z předkol, do finále postupuje vystoupení s vyšším počtem porotcovských hlasů. Pokud by tato situace nastala ve finále, zvítězí akt s větším počtem hlasů u diváků. Ana Cláudia tímto tedy doplnila trojici jasných postupujícíh. Na následujících snímcích si můžete prohlédnout hlasování diváků a porotců, i vystoupení z prvního semifinále.

Druhé semifinále nás čeká příští sobotu, 23. února, živě opět z jižního a slunného Portimãa, tentokrát za moderování mužské dvojice, Jorge Gabriel a José Carlos Malato. 

Hlsování poroty.

Hlasování diváků a konečné výsledky.

 

 

2 komentáře: „Festival da Canção: Portugalsko rozhoduje, známe první postupující

  • Dle očekávání to bude mít Conan ještě pěkně těžký kvůli porotám. Ale věřím, že finálová porota ho podpoří mnohem více! Bál jsem se živé verze a zbytečně. Vokálně perfektní, nikde žádné kýčovité telefony, jen zmagořelá partička zpěváků. Držím palce dále!

    Reagovat
    • Taky myslím, že porota ve finále bude hlasovat jinak a dá Conanovi víc hlasů. A „jen zmagořelá partička zpěváků“ je naprosto přesné a vtipné zhodnocení situace.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..