JESCNovinky

Junior Eurovision Song Contest 2018 – 4/4

V posledním článku k představení letošních účastníků dětské Eurovize najdeme i jednoho debutanta – Wales.

Pokud se na mapě vydáme z Makedonie přes Polsko, navštívíme také nováčka, kterým je letos Wales. Pak už nám zbývají poslední dvě země. Z Walesu to do Irska není daleko a po moři krásně doplujeme do Portugalska, které nás letos v Lisabonu krásně hostilo na velké ceně Eurovize.

Makedonie: Marija Spasovska – Doma

Makedonie je jednou ze zemí, které se účastnily úplně prvního ročníku dětské Eurovize v roce 2003. Od té doby chyběla tato balkánská země pouze dvakrát – v letech 2012 a 2014. Z dosavadních třinácti účastí však do TOP 10 pronikla pouze čtyřikrát. Ze zbývajících pokusů dokonce třikrát Makedonie zůstala na úplně posledním místě. Tuto smůlu se pokusí letos prolomit Marija Spasovska s písní Doma, která patří mezi typické balkánské balady.

Polsko: Roksana Węgiel – Anyone I Want To Be

I Polsko je na dětské Eurovizi podobně jako Irsko teprve nováčkem. Polskému reprezentantovi jsme zatím mohli fandit čtyřikrát, letos to bude popáté a s písní Anyone I Want To Be (Kdokoliv, kým chci být) vystoupí Roksana Węgiel. Ta je historicky první vítězkou televizní show The Voice Kids Poland, která se uskutečnila začátkem letošního roku. Z dosavadních účastí obsadilo Polsko v letech 2003 a 2004 poslední příčky, následovalo na dlouhou dobu odhlášení ze soutěže, abychom pak se slávou mohli v roce 2016 Polsko přivítat zpátky. Nejlepší umístění bylo loňské osmé místo. Je těžké odhadnout, jestli se Roksaně letos podaří tuto metu překonat, ale je zajímavé sledovat, že se mezi reprezentanty objevují vítězové dětských talentových show. Uvidíme, jestli bude tenhle trend zachován i v následujících letech.

Wales: Manw – Perta

Kromě Kazachstánu letos debutuje také Wales. Může to vypadat trošku divně, ale Walesu byla umožněna účast, protože britská BBC nemá o účast jako Spojené království zájem. Je proto dost možné, že v budoucnu na dětské Eurovizi uvidíme třeba i Skotsko. Waleský vysílatel uspořádal národní kolo, při kterém se konaly konkurzy po celé zemi, následně byla vybrána dvanáctka nejlepších, kteří v televizním přenosu zpívali cover verze známých hitů. Z tohoto kola postoupilo šest nejlepších do další fáze, kde opět zazněly cover verze. Z této TOP 6 pak vzešla trojice nejúspěšnějších, kteří zpracovali a odprezentovali po svém stejnou skladbu. Ta byla již předem zvolena interně. Podobný systém jsme v minulosti mohli vidět například v nizozemském národním kole na dospělou Eurovizi. Mladé Manw budeme rozhodně držet palce, aby se jí historická první účast Walesu na dětské Eurovizi s písní Perta (Nejkrásnější) podařila.

Irsko: Taylor Hynes – IOU

Irsko taktéž patří mezi nové země na pódiích dětské Eurovize. Letos je to teprve čtvrtá irská účast, ale každý rok od svého debutu v roce 2015 svého reprezentanta pro JESC Irsko vybíralo přes národní kolo. To pokaždé končí až začátkem listopadu, což bývá jen několik týdnů před samotnou dětskou Eurovizí. Nedá se však říci, že by Irsko v JESC slavilo úspěch, protože dosavadní nejlepší výsledek je desáté místo z roku 2016. Taylor Hynes se pokusí v Minsku zabodovat tanečním songem IOU. Možná mu k lepším výsledkům pomůže videoklip, kde si zahrál nejen letošní reprezentant Irska z Lisabonu – Ryan O’Shaughnessy, ale i Niamh Kavanagh – vítězka Eurovize 1993 a účastnice Eurovize 2010.

Portugalsko: Rita Laranjeira – Gosto de Tudo (Já Não Gosto de Nada)

Taktéž Portugalsko patří k zemím, které se po odhlášení v nedávné době do soutěže vrátily. První dvě účasti Portugalska byly v letech 2006 a 2007, pak následovalo odhlášení v roce 2008 a návrat se konal až loni v Tbilisi. Při všech třech účastech se Portugalsku příliš nedařilo. Bude proto zajímavé sledovat, jestli Rita Laranjeira toto skóre vylepší a Portugalsko v dětské Eurovizi uvidíme i nadále. Soutěžní počin Gosto de Tudo (Já Não Gosto de Nada) můžeme do češtiny přeložit jako Mám ráda všechno (Už nemám ráda vůbec nic).

Kdo je váš letošní vítěz dětské Eurovize? Napište nám své favority do komentářů!

Jeden myslel na “Junior Eurovision Song Contest 2018 – 4/4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..