Junior Eurovision Song Contest 2018 – 1/4

První pětici letošních reprezentantů dětské Eurovize (JESC) vám představujeme v prvním ze série souhrnných článků!

Dnešní sestava prvních pěti účastníků se skládá z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu, Malty a Běloruska. Postupně, jak budou zveřejňovány další písně, tak budou následovat i další články k těmto reprezentantům. Následně proběhne naše malé OGAE hlasování o vítězi dětské Eurovize 2018.

Rusko: Anna Filipchuk – Nepobedimy / Unbreakable

A proč nezačít rovnou zemí, která vyhrála minulou dětskou Eurovizi? Ano, i když Rusko vyhrálo, letošní ročník se do Ruska nepřesunul. To proto, že dětská Eurovize ve svých pravidlech nemá zakotvené předávání pořadatelství z vítěze na vítěze, jako je tomu u velké Eurovize. Stává se, že je někdy pořadatel příštího ročníku zveřejněný dříve, než skončí ten aktuální. Rusko ale i tak zůstává jednou z nejúspěšnějších zemí na JESC (dvě vítězství, dvě druhá místa a čtyři čtvrtá místa, z celkového počtu třinácti účastí se pak mimo prestižní TOP 5 umístilo pouze čtyřikrát) a i letos přichází se silnou písní. Anna Filipchuk podává svou skladbu Nepobedimy (Neporazitelní) velmi profesionálně a kvalitně. My jsme neporazitelní, jak mladá interpretka zpívá v refrénu soutěžní písně, značí, že se jedná o dosti motivační skladbu. Živé provedení, které si můžete pustit na videu zde, ale za studiovou verzí v refrénech intonačně pokulhává. Vysoké tóny tak mohou působit nedokonale, falešně nebo i uječeně. Uvidíme, jestli se do listopadu kvalita živého provedení zlepší natolik, aby Rusku přinesla na konto další výhru v dětské Eurovizi.

 

Ukrajina: Darina Krasnovetska – Say Love

Pokud jsme o Rusku říkali, že patří mezi země úspěšné na dětské Eurovizi, tak Ukrajina nezůstává v ničem pozadu. Vítězem se stala jednou, dvakrát pak Ukrajina získala stříbro. Další umístění už ale tak úspěšná nebyla, ještě můžeme zmínit jedno páté místo. Zajímavostí je, že o jediné ukrajinské vítězství se zasloužila Anastasiya Petryk a její starší sestra Viktoria má na kontě jedno ze dvou ukrajinských stříber. Právě Viktoria se v minulosti pokoušela dvakrát o reprezentaci své země na velké Eurovizi, ale nejblíže skončila v roce 2014 opět druhá jako na JESC. Letos to však původně vypadalo, že se Ukrajina dětské Eurovize nezúčastní. O to větší překvapení pak bylo, když se konečný stav účastníků zastavil na počtu dvaceti, právě díky původně nepřihlášené Ukrajině. Tradičně se konalo i letos národní kolo pro výběr dětského reprezentanta. Tím se stala Darina Krasnovetska s písní Say Love. Za zmínku stojí, že v online hlasování v národním kole skončila až na třetím místě.

 

Malta: Ella Mangion – Marchin‘ On

Malta se již dětské Eurovize zúčastnila třináctkrát a letošní účast je tedy v pořadí čtrnáctá. I když jsme na JESC mohli Maltu vidět každý rok pravidelně od jejího počátku v roce 2003 až do roku 2010, žádný větší úspěch se nedostavil a na dva roky se Malta z JESC dokonce stáhla. O to úspěšnější ale byla po svém návratu. Zvítězila hned v roce 2013 po svém návratu a také o dva roky později v roce 2015. Letos se na Maltě konalo národní kolo a o soutěžní písně se až na jednu výjimku postarali pouze domácí skladatelé. Vítězem se nakonec stala Ela Mangion se svou písní Marchin‘ On. V posledních letech se některé soutěžní písně blíží více těm z dospělé Eurovize, což je letos i případ Malty.

 

Kazachstán: Daneliya Tuleshova – Өзіңе сен /Òzińe Sen

Pokud byly předchozí země na dětské Eurovizi ostřílenými hráči, pak je Kazachstán v tomhle ohledu v plenkách. Letošní ročník je totiž jejich historickým debutem. S velkou slávou doma uspořádali národní kolo, jehož vítězkou se stala Daneliya Tuleshova, která je taktéž vítězkou čtvrté série ukrajinského dětského Hlasu (The Voice Kids Ukraine). V národním kole zvítězila s písní Өзіңе сен / Òzińe Sen (Věř v sebe), která od poroty získala deset bodů, ale od televizních diváků plný počet bodů – dvanáct. Tak se jí podařilo porazit ostatních devět konkurentů. Co si myslíte o kazašském debutu na dětské Eurovizi?

 

Bělorusko: Daniel Yastremski – Time

Domácí Bělorusko patří k pravým matadorům soutěže, protože od jejího vzniku v roce 2003 ani jednou nevynechali. To jim také přineslo dvě vítězství, jedno druhé a dvě třetí příčky. Z dosavadních patnácti účastí se pouze jednou Bělorusko umístilo mimo TOP 10. Opět letos pořádalo národní kolo a tentokrát se neobešlo bez kontroverzí. Vítězem se stal Daniel Yastremski, který se narodil ve Spojených státech amerických a do Běloruska se s rodiči vrátil, když byl ještě malý kluk, hudbě se pak věnuje odmalička. V národním kole ale získal pouze o jeden bod více než jeho soupeřka Maria Zhilina. Stejně jako v konečném pořadí se oba umístili i u televizních diváků. Daniel akorát získal téměř jednou tolik hlasů co Maria. Ta zase pro změnu obdržela více bodů od poroty. Ale porotci ani jednoho z této dvojice neobdařili nijak vysokými body. Daniel se umístil u poroty až na sedmém místě se čtyřmi body, Maria o jedno místo a jeden bod lépe. Jedná se jednoduše o dvě zcela odlišné skladby. Zatímco vítězná skladba Time od Daniela je moderní až nebělorusky znějící písnička, z Mariiny divoké skladby Welcome to My Belarus čiší Bělorusko a jeho národní prvky na sto honů. Uvidíme, jak se v listopadu Danielovi v Minsku povede na domácí půdě.

 

Myslíte si, že se mezi touto pěticí nachází letošní vítěz dětské Eurovize?

2 komentáře: „Junior Eurovision Song Contest 2018 – 1/4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *